fbpx
 

Nedir Bu “Javascript” Dedikleri ?

9 Mayıs 2021by dijitalgen0

Javascript Nedir ?

 

Javascript nedir ? sorusuna cevap vermek gerekirsek javascript web sitelerini etkin hala getiren ,   işlevini arttıran , herhangi bir problemlere çözüm getiren , kullanıcı deneyimini arttıran kodlama dilidir. 

1995 yılında Brendan Eich tarafından geliştirilmiş , Netscape firması tarafından piyasaya sürülmüştür . Geçmişten bugüne kadar gelen en kullanışlı yazılım dillerinden biridir. Javascript web tarayıcılar üzerinde çalışmaktadır. Kullanımı ve öğrenimi çok basittir. Javascript isim olarak java ile çok karıştırılmakta fakat ikisi de birbirinden farklı teknolojilerdir. Javascript günümüzde bir çok web sitelerinde kullanılmaktadır. Örneğin ; İnternette bir şey araştırırken kelimeyi yanlış yazdığımızda pek aldırış etmeyiz bunun sebebi javascript’in yanlış yazılan kelimeyi aratırken düzeltiyor olmasıdır. Js. olarak adlandırılır. HTML kodların içerisine gömülü olarak yazılır.

 

Javascript’tin En Belirgin Özellikleri Nelerdir ?

1 – Kullanımı ve öğrenimi basittir.

2 – Hatalara çözüm bulma konusunda en iyisidir.

3 – Web sitelerini geliştirir , etkinleştirir.

4 – Geliştirdiği web siteleri ziyaretçilerin dikkatini seçer.

5 – HTML/CSS ile birlikte çalışır.

6 – Sorunsuz şekilde çalışır.

7 –  Hataları bulmak ,  çözüm sağlamak kolaydır.

 

Javascript Zayıf Yönleri Nedir ?

1 – Js. kodları çok fazla yer kaplar.

2 – Farklı cihazların tarayıcı tarafından desteklemez.

3 – Yazılım tehlikelerine karşı zayıftır.

4 – Önemli işlemleri javascript ile yapmak mümkün değildir.

 

Javascript ile neler yapılır ?

Javascript ile neler yapılır ? sorusuna örnekleme vermemiz gerekirse ;

– HTML sayfaları düzenleyebiliriz ,

– web sayfalarının düzgün görünüme sahip olmasını sağlar ,

– rahat ve dinamik kullanıcı odaklı bir web sitesi olmasına yardımcı olur,

– Sayfayı kapatana kadar çalışmaya devam eder .

 

Javascript’in kullanım alanları oldukça geniştir. Bir web sitesi tasarımında , oyunlarda , tarayıcıların kod yapımlarında ,  mobil uygulamalarda vs. bir çok alanda kullanılır.

 

Javascript Nasıl Öğrenebilirim ?

 

Javascript nedir ? diyerekten  öğrendiğinizi belli bir aşamaya geldiğinizi düşünüyorsanız artık kodlamanın da ne kadar kolay olabileceğini tahmin etmeniz gerekir. Eğer javascript programlarında nasıl kodlama yazacağınızı öğrenmek istiyorsanız web sitesi üzerinden e-ticaret hizmetleri vermekte olan online kurslar var buralara üye olabilir sende kendini geliştirebilirsin. Kodlamanın getirdiği avantajlar her zaman yüksektir sınırlı kalmaz. Biraz meraklıysan ben yapabilirim diyebiliyorsan kurslar veya referans verebilecek bir rehberle bu işi freelance olarak ta kolaylıkla yapabilir , öğrenebilir hatta öğrendiklerini sende aktarabilirsin.

Dijital Gen olarak kodlamalarında bizlerinde kullandığı javascript hakkında bugün için vereceğimiz bilgilerin sonuna geldik. Umarız ilginizi çekmiştir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere ;

Dijital Gen Blog

Bir Cevap Yazın