fbpx
 

Mobil Uygulama Tasarımı Nedir ?

Mobil uygulama tasarımı nedir ?

Teknoloji ilerleyip akıllı telefon , tablet veya bilgisayar kullanımları yaygınlaştıkça bunları kullanmamıza sebep olan uygulamalarda artmaya başladı. Özelliklede günümüz çağında insanlar artık hayatlarını kolaylaştıran tek tıkla alıp ödeme yapabilecekleri bankacılık ,  alışveriş ,  yemek gibi uygulamaları kullanmaya başladı. IOS ve Android işletim sistemlerinde var olan app store ,  google play store gibi yerlerden istedikleri gibi uygulamalara ulaşabiliyorlar.

Mobil uygulamalar sayesinde müşteri takibi , iş takibi gibi ulaşılabillecek her konuda yakından takip etmede kolay ve sorunsuz bir şekilde ilerleme sağlanır. Fakat bunların yanı sıra mobil uygulamalarda en çok sürdürülebilir olunmasına ve hatasız çalışmasına dikkat edilmesi gerekir.

 

Mobil uygulamalarda en çok dikkat edilmesi gerekenler  !

1) Kişi veya firmaların yarattığı stratejiye uygun, hedef kitleye hitap edebilecek tasarımlar yapılmalıdır.

2) Kullanıcı deneyimine %100 önem verilip, minimalist tasarımlar tercih edilmeli.

3) İç ve dış paydaşlarla bir olup, hedef kitle detaylıca incelenmeli. Buna nazaran uygun renkler kullanılmalı.

4) Akılda kalıcılık ve süreklilik adına tipografi düzenine önem verilmeli.

5) Tüm akıllı telefonlara uygun responsive tasarımlar tercih edilmeli.

6) WEB formatına yakın tasarımlar kullanılmalı, konsept dışına çıkılmamaya özen gösterilmelidir.

7) Rakip veya benzer uygulamalar analiz edilip, ince detaylar kendi tasarımınıza uygulanmalıdır.

MOBİL UYGULAMALARIN GELECEĞİ

9 Ocak 2007 tarihinde mobil uygulama gelişimiyle alakalı ciddi gelişmeler söz konusu oldu. Steve Jobs, ilk iPhone modelini tanıttı ve mobil dünyada alışılmışın dışında bir teknoloji ortaya koydu.

Dokunmatik telefonların hayatımıza girmesiyle kullanıcı deneyimi üst düzeye çıktı. Bu durumu bir fırsat olarak gören firma veya kişiler hedef kitlesine tek bir dokunuş ile ürün, hizmet ve tanıtım kampanyalarını daha rahat aktarabildiler.

Ayrıca çeşitli sosyal medya platformları bu sürecin en büyük destekçisi oldu. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Tiktok gibi platformlar, kullanıcıların günlük hayatta en fazla zaman ayırdığı mobil uygulamalardır. Özellikle kolay kullanımı, üst düzey kullanıcı deneyimini ortaya koymasına vesile olmuş oldu.

Mobil uygulamaların geleceğinde büyük rol oynamış bu platformlar sayesinde dev yatırımların yönünü tam olarak uygulama yazılım ve tasarım tarafına çevirmiş oldu.

Her gün gelişmekte olan mobil uygulamalar, real hayatın çok çok önüne geçmiş durumda. Özellikle pandemi dönemi kullanıcıların telefonla daha da vakit geçirmesini sağladı. Alışveriş sektörü ise bu noktada en çok faydalanan sektör olarak 1.sırada yer alıyor.

Sürekli gelişmekte olan akıllı telefonlar ve insanların alışkanlıklarının da değişmesiyle birlikte mobil uygulamaların geleceği açık ve net şekilde ortadadır. Yatırımcılarında bu olanakları göz önünde bulundurmasıyla birlikte mobil uygulamalar geleceğin yıldızları olarak gözüküyor.

Bir Cevap Yazın