fbpx
 

Artırılmış Gerçeklik Nedir ?

24 Nisan 2021by dijitalgen0

Artırılmış Gerçeklik Nedir ?

Artırılmış gerçeklik, cihazların cisim tanıma özelliğini kullanarak sanal nesnelerin gerçek görüntülerle harmanlanmasıdır. Aslında var olan cisimlerin üzerine sanal nesneler bindirilir ve böylece gerçeklik arttırılmış olur. Bu sistem, elimizdeki bilgisayar veya mobil cihaz sayesinde gerekli olan uygulamalar kullanılarak gerçekte olmayan, sanal ortamda varolan bir nesne ya da olayın gerçekleşiyor gibi olmasını vaad eder. Artırılmış gerçeklikle insan duyusuna hitap edecek ve hislerini hareket geçirecek girdiler
bilgisayar tarafından modifiye edilip zenginleştirilir ve ortaya çıkan yeni gerçeklik kullanıcının algısına sunulur. Zenginleştirme gerçek zamanlı gerçekleşir ve çevredeki ögeler ile etkileşim içindedir.

Artırılmış Gerçeklik ile kullanıcı gerçeklik ortamını oluşturan bilgiler ve diğer ögelerle etkileşime girebilir. Bulunulan çevreyle ilgili yapay bilgi ve ögeler gerçek dünyayla bağdaşabilir.Artırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanmak için yapmanız gereken, öncelikli olarak bir internet erişimine sahip olmanız. Artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların bulunması da ikinci şarttır.

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir ?

Bu sistemler günümüzde kendi içlerinde bir emekleme aşamasında olsa da gelecekte şirketler karar verme ve iş prosedürlerinin geliştirmek için arttırılmış gerçekliği daha yoğun bir şekilde kullanacaklardır.

 

– Endustriyel Tasarım
– Pazarlama ve Paketleme
– Reklam ve Pazarlama
– Oyun ve Eğlence
– Eğitim
– Mimarlık ve İnşaat
– Sanat ve Müzeler – Lojistik Sektörü
– Dekorasyon
– Alışveriş
– Cihaz Kurulum ve Tamiri
– İnovatif Ürünler
– Mekansal Ekileşim

Bir Cevap Yazın