fbpx
 

Flutter Nedir? & Avantajları Neler?

21 Nisan 2021by dijitalgen0

Flutter Hakkında Merak Ettikleriniz! Nedir Bu Flutter?

Flutter, Google tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir UI yazılım geliştirme kitidir. Android, iOS, Windows, Mac, Linux ve web için uygulamalar geliştirmek için kullanılmaktadır. Flutter’ın ilk sürümü “Sky” olarak biliniyordu ve Android işletim sisteminde çalışıyordu. Flutter ilk olarak 2015 Dart geliştirici zirvesinde tanıtıldı. Tanıtımında sabit bir şekilde saniyede 120 FPS çalışan uygulamalar geliştirilebileceği belirtildi. 4 Aralık 2018’de Flutter 1.0, Flutter Live etkinliğinde ilk “kararlı sürüm” olarak yayımlandı. 11 Aralık 2019’da Flutter Interactive etkinliğinde Flutter 1.12 yayımlandı.

6 Mayıs 2020’de, 2.8 sürümündeki Dart SDK ve 1.17.0 sürümündeki Flutter, Metal API’a desteğin eklendiği ve iOS cihazlarındaki (yaklaşık %50) ana widget’larındaki performansı büyük ölçüde artırdı. Ağ etkinlikleri izleme aracı ve çok daha fazlası eklendi.

Flutter, Google tarafından oluşturulan ve Mayıs 2017’de yayınlanan ücretsiz ve açık kaynaklı, mobil, web ve masaüstü uygulamaları geliştirmek için kullanabileceğiniz bir mobil UI frameworktür.

 

Flutter çapraz bir platformdur, aynı altyapıyı kullanarak hem IOS hemde Android tabanlı uygulamalar geliştirmenize olanak sağlar.

Flutter’ın oluştuğu ana parçaları iki adettir.

  • SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) : Uygulamalarınızı daha kolay geliştirebilmeniz için bir çok aracı hizmetinize sunar. SDK yazdığınız kodu hem IOS hemde Android için derleyebilmenizi sağlar
  • Framework (Bir çok UI ve kütüphaneler) : Yazılım geliştirirken kullanılan bir çok UI bileşeni (buttonlar, text inputlar v.b.) hizmetinize sunar. Bu bileşenleri projelerinize göre özelleştirebilirsiniz.

Flutter ile yazılım geliştirmesi yapabilmek için Dart programlama dili kullanmaktadır. Dil Google tarafından Ekim 2011’de oluşturulmuş, her geçen yıl kendini geliştirmektedir.

Flutter öğrenmek için bir çok neden vardır. Aşağıda flutter kullanarak geliştirme yapan bazı markaları görebilirsiniz.

1) Kolay Öğrenilebilir

Flutter modern son derece bir framewoktür. Mobil uygulamaları onunla geliştirmek çok kolaydır. Eğer daha önceden Java, Swift yada React Native kullandı iseniz Flutter’in ne kadar farklı olduğunu hemen anlayacaksınız.

2) Üretkenliği Artırır

Kodla ve görüntüle! Hot-Reload özelliği sayesinde kod üzerinde yaptığınız değişikliği aynı zamanda uygulamanız üzerinde görebilirsiniz. Bu özellik yazılım geliştirme sürecini ciddi şekilde hızlandırır ve üretkenliğinizi arttırır.

3) Girişimciler için en ideal teknolojidir

Eğer fikrinizi hızlıca hayata geçirmek isterseniz Flutter doğru bir teknolojidir.

4) İyi Dökümantasyon

Yeni bir teknolojiye başlamak için iyi dökümantasyon çok önemlidir. Flutter’ın eğitim dökümanlarından çok şey öğrenebilirsiniz ve temel kullanım durumları için kolay örneklerle her şey çok ayrıntılıdır. Google bu konuda desteğini en iyi şekilde vermektedir.

5) Büyüyen Topluluk

Flutter kullanan büyük bir geliştirici grubu vardır. Buda bir sorun yaşadığınızda aradığınız yardımı çok kolay şekilde bulabileceğiniz anlamına gelmektedir.

6) Android Studio ve VS Code Desteği

Flutter farklı IDE’lerde kullanılabilir. Bu teknoloji ile geliştirmek için iki ana kod düzenleyici Android Studio (IntelliJ) ve VS Code’dur.

Android Studio, her şey önceden entegre edilmiş eksiksiz bir yazılımdır. Başlamak için Flutter ve Dart eklentilerini indirmeniz gerekir.

 

Flutter’ı seçmek için birçok neden var, Google’ın çıkardığı uygulama çok kısa zamanda bir çok geliştirici tarafından benimsendi ve açık kaynaklı bir kodlama olması sebebiyle hızlı bir şekilde büyük kitlelere ulaştı. Siz’de bir mobil yazılım öğrenmek isterseniz buna flutter ile başlamanız son derece doğru bir karar olur diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın