fbpx
 

Zaman Yönetimi Nedir? Avantajları Nelerdir?

2 Kasım 2022by dijitalgen0

Zaman Yönetimi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Zaman hayatımızdaki en önemli ve en pahalı değerlerden biri.  Zamanı doğru kullanmak ise doğru zaman yönetimi ile mümkün olmaktadır. Çünkü zamanı doğru kullanmak için geliştirilen yöntem, kişinin üretkenliğini beslerken kötü bir zaman yönetimi işlerin zamanında yetişmemesine ve plansız bir hayata neden olmaktadır. Eğer siz de gün içinde “Hiç vaktim yok!” cümlesini sık sık tekrar ediyorsanız doğru zaman yönetimine yönelmeniz gerekmektedir. Doğru zaman yönetimi doğrultusunda daha planlı bir hayat yaşamak, daha mutlu ve yeterli hissetmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle zaman yönetimini bilmek ve zaman yönetiminin günlük hayatta alışkanlık haline getirilerek uygulanması gerekmektedir. O halde, aşağıda zaman yönetimi nedir ve avantajları nelerdir sorularının cevaplarını inceliyor olacağız.

Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman yönetimi, hedeflerin ve sorumlulukların, zaman kaynaklarının optimal kullanımı göz önüne alınarak planlanması ve düzenlenmesi sürecidir. Bir diğer deyişle, zamanı yönetmek için gün içinde yer alan 24 saati efektif kullanma yöntemidir. Zaman yönetimi ile üretkenlik ve verimlilik hedeflenmektedir.  

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zaman yönetimi yapmak için genelgeçer kurallar olduğu söylenemez. Çünkü her kişinin biyolojik saati farklılık gösterdiği gibi içinde bulunduğu çevre ve şartlar farklıdır. Bu sebeple her kişinin kendine göre bir zaman planlaması olabilmektedir. Zaman yönetiminin etkili olması için en uygun zaman yönetimini kişi kendi belirleyebilir. Fakat zaman yönetimine başlamak için bir kılavuz ihtiyacı duyuyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek kendi planınızı oluşturabilirsiniz.

Hedef Belirlemek: Bir hedef doğrultusunda ilerlemek, kişide stres ve anksiyetenin önüne geçmektedir. Bir hedef belirlemeden çalışmak, kaliteli işler çıkarmayı zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla kişi uzun saatler çalışsa bile harcadığı zaman, etkili kullanılan bir zaman değildir. Özetle, doğru zaman yönetiminde kişi kendine uygun hedefler belirlemelidir.

Plan ve Strateji Belirlemek: Hedef belirlemenin ardından yapılması gereken işlerin teslim edilme tarihini belirmek, zamanı planlama ve zamanı efektif geçirme konusunda önemli bir adımdır. Bunun için bir ajanda edinmek ve ajanda üzerinden işlerin bitiş tarihlerini takip etmek faydalı bir yöntemdir.

Öncelikleri Belirlemek:  Bunun için en iyi yöntem, yapılacaklar listesi ya da görev listesi oluşturmaktır. Yapılacaklar listesinde yer alan işlerin önceliğini belirlemek önemli bir adımdır. Yapılması gereken işleri hemen yapmak aksine öncelik gerektirmeyen işleri plana dahil etmemek zamanın doğru yönetilmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra belirlenen hedef ya da görevleri tamamladıkça liste üzerinden tik almak kişinin yaptığı işten tatmin olmasını sağlayacaktır.

Değerlendirme Yapmak: Yeni bir haftaya başlarken, bir önceki haftanın planı ne kadarı tamamlanmış, ne kadarı yarım kalmış veya gecikmiş gibi sorgulamalar yapmak, kişinin kendini değerlendirmesine ve kendine daha uygun planlar yapmasına imkan sağlayacaktır.

Mola Vermek: Gün içinde mola vermek, bir sonraki göreve odaklanmayı kolaylaştırmaktadır. Birçok işe aynı anda odaklanmak ve ara vermeden çalışmak kişinin verimliliğini düşürebilir. Bu nedenle gün içinde zaman yaratmak ve zihni dinlendirmek, zaman yönetimini etkin kılar.

Zaman Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

-Zaman yönetimi, kişinin verimliliğini ve üretkenliğini arttırmaya yardımcı olan bir stratejidir. Bu nedenle zaman yönetimi, çalışma sonucu yüksek nitelikli işlerin çıkmasını ve işlerin zamanında edilmesini sağlamaktadır.

-Kaynakların verimli ve efektif kullanılması en önemli avantajlardan biridir. İşlerin planlı ve düzenli ilerlemesi, istenilen verilere daha kolay ulaşmayı ve istenilenin daha hızlı elde edilmesini sağlamaktadır.

-İş ortamındaki stres ve kaygıyı azaltacaktır. Bu tür bir çalışma ortamında çalışanlar daha fazla üretecek ve artan verimlilik sonucu hem çalışan hem firma maddi kazanç sağlayacaktır.

-İş ve yaşam dengesini iyileştirmeyi sağlamaktadır. Bu sayede kişi hem iş hayatında hem özel yaşamda mutlu ve motive olacaktır.

-Görevleri tamamlamak ve değerlendirmek, kişinin kendisindeki ilerlemeyi somut olarak görmesini sağlar. Böylece kişisel gelişime ve kariyer yolculuğuna katkı sağlar.

-İşe nereden ve nasıl başlayacağını bilmeyen çalışanlar, doğru zaman yönetimi ile yapılacak işi ertelemekten kaçınır ve bu sayede iş yerindeki zaman kaybı önlenir.

-İşleri önceliklendirme ve planlama yeteneği, liderlik becerilerini artırmaktadır. İyi zaman yönetimini hayatına entegre etmiş kişiler hayallerine ve hedeflerine daha kısa sürede ulaşmaktadır.

Zaman yönetiminin her kişi özelinde değişiklik gösterebileceğinden bahsetmiştik. Kişi kendi yöntemlerini yeterli hissetmediği durumlarda bilimsel olarak hazırlanmış ve denenmiş metotları deneyerek kendine uygun olanı seçebilir ya da zaman yönetimini planlayan profesyonel isimlerden de destek alabilir.

 

Bir Cevap Yazın