fbpx
 

Yazılımcıların Başlıca Kullandıkları Programlar Nelerdir?

21 Şubat 2023by dijitalgen0

Yazılımcıların Başlıca Kullandıkları Programlar Nelerdir?

Yazılım alanı oldukça geniş bir alandır ve yazılımcıların kullandıkları programlar da oldukça çeşitlidir. Bu alanda kullanılan programlara hâkim olmak, bilgisayarın anlayacağı dilde talimat vermeyi sağlar. Yazılım sektöründe işini yürüten kişiler veya kariyerini bu alana yönelten kişilerin bireysel ya da çalıştığı kurumun isteği doğrultusunda programları bilmesi beklenir. Aynı zamanda yazılımcılar her geçen gün değişen dünyaya ayak uydururlar. Bu yazımızda yazılımcıların başlıca kullandıkları programları sizler için bir araya topladık.

 

En Çok Kullanılan Yazılım Dilleri 

 

  • Java
  • C Dili
  • Python 
  •  C#
  • Swift
  • PHP
  • Flutter

 

Java

 

Java; web nesne tabanlı, bilgisayar uygulamaları ve Android uygulamaları alanında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir programlama dilidir. Bu programlama dili diğer programlama dillerine göre öğrenim açısından daha zordur. Kurumsal düzeyde uygulamayı dönüştürmek, geliştirmek için kullanılır. Üstelik Java birçok platformla uyumludur. Ayrıca yalnızca programa dili değildir; ağlar ve veri tabanı teknolojileri de yer alır. Oyun alanında da tercih edilen Java, hepimiz tarafından kulak aşinalığı olan Minecraft’ın arkasındaki programlama dilidir. 

 

C Dili 

 

Geliştirilme tarihi 1972 olmasına rağmen günümüze kadar gelerek yaygın bir şekilde kullanılan programa dilidir. Eski bir programa dili olmasına rağmen yaygın bir şekilde yazılımcıların en çok kullandıkları programlar arasında yer alıyor. C Dili, orta düzeyli bir programa dilidir. 

 

Python

 

Oldukça yaygın olarak kullanılan Pyhton, geniş bir uygulama alanına sahiptir. Hem hızlı uygulama geliştirme alanı kullanılırken hem de RAD içinde uygundur. Üstelik kullanımı kolay olduğundan yeni başlayanlar içinde harika bir programlama dilidir. 

 

C#

 

C# aynı C gibi eski bir programa dilidir. Güvenirlik ve performans açısından birçok kurum ve kuruluş tarafından yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. 3D grafiklere sahip olduğu için oyunlar için de kullanılmaktadır. Aynı zamanda Google Chrome’un alt yapısında bu program yer alır. Müşteri odaklı şirketler için ise kurumsal müşterileri için şirketlerin tercih ettiği bir dildir. 

 

Swift

 

Swift, IOS uygulamarın temelini ve bu uygulamaları geliştirmek için tercih ediliyor. Ayrıca Apple ile kendini duyuran Swift ileride kendinden çokça söz ettireceğe benziyor. 

 

PHP

 

Phyton ve JavaScript’den önce yaygın olarak kullanılan PHP’nin işlevi geniş kullanım alanı, amaca uygun ve HTML gömülebilen bir programlama dilidir. Bunun yanında şimdilerde PHP’nin yerini Phyton ve JavaScript  almıştır. PHP aynı zamanda form, blog, WordPress ve Facebook’ta kullanılan bir dildir. 

 

Flutter

 

Flutter,  2017 yılında Google tarafından geliştirilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım dilidir. Bununla birlikte IOS, Android ve Windows uygulamaları için sağlam bir performansa sahiptir.  Ayno zamanda çapraz bir platformdur ve iki parçaya ayrılır. Bunlar; SDK ve Frameworktür. Bu yazılım diliyle yazılım geliştirmesi yapabilmeniz için Dart adlı program dili kullanılır. 

Yazılım eğitimi alarak siz de bu alanlarda çalışmak için Dijital Gen Akademi uzman kadrosuyla görüşme sağlayabilirsiniz.Bir Cevap Yazın