fbpx
 

Dünyanın En Büyük Yazılım Şirketleri Nelerdir?

16 Şubat 2023by dijitalgen0

Dünyanın En Büyük Yazılım Şirketleri 

 

Dünyanın en büyük yazılım şirketleri, yazılım sektörünün gelişmesine fayda sağlamaktadır. Diğer bir deyişle yazılım şirketleri, yazılım alanının gelişimine katkı sağlayarak kullanıcılarının sorunlarına çözüm üretirler. Ayrıca bu firmalar dünyanın her yerine ulaşmaya çalışarak dünya çapındaki kullanıcıların sorunlarına çözüm bulur. Şimdi sizlerle dünya çapında bilinen yazılım firmalarına göz atalım.

 

Microsoft 

 

Çok uluslu bir teknoloji firmasıdır. ABD merkezlidir. Teknoloji firması olan Microsoft, piyasanın en büyük yazılım firmasıdır. Bunun yanında bilgisayar yazılımları ve bilişim hizmetleri geliştirir ve kullanıcılarına satar. 

 

IMB

 

1911’de kurulan firma dünyanın en büyük bilişim ve yazılım teknolojisi şirketidir ve ABD merkezlidir. 170’ten fazla birçok ülkede faaliyet yürüten IMB ayrıca 410.000’den aşkın kişiyi bünyesinde çalıştırmaktadır. IMB’nin alanı,  bilgisayar üretimi, servis hizmetleri ve yazılımdır. 

 

Oracle 

 

Dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft’tan sonra en büyük ikinci yazılım firmasıdır. Oracle özellikle veri tabanlı yazılım alanında oldukça fazla faaliyet gösterir. Merkezi Kaliforniya’dır. 

 

SAP 

 

Avrupa’nın en büyük yazılım şirketi olan SAP aynı zamanda yazılım bakımından oldukça bilindik bir şirkettir. Merkezi Almanya’dır. 

 

Ericsson 

 

İsveç merkezli olan bu firma çok uluslu ağ teknolojileri şirketidir. Üstelik Ericsson, telekomünikasyon operatörleri gibi birçok müşterisine geleneksel telekomünikasyon, IP, kablolu televizyon, video sistemleri, BT, iş destek hizmeti gibi hizmetler sunmaktadır. 

 

Hewlett-Packard

 

Yaygın olarak bilinen adıyla HP, ABD merkezli bir şirkettir. Yazılım hizmet sağlayıcısı olan bu şirket bilgi işlem ve sayısal görüntüleme üreticisidir. Ayrıca şirketin birçok alanda ayağı vardır. Sağlık, eğitim ve hükümet alanı gibi yerlere hizmet sağlamıştır. 

 

NortonLifeLock

 

1982 yılında kurulmuştur. Uluslararası bir şirkettir. 40’tan fazla ülkede faaliyetini sürdürmektedir. Bununla birlikte güvenlik ve bilgi yönetimi alanlarında çalışmalar yapar. 

 

Nintendo

 

Dünyanın en büyük yazılım şirketleri arasında yer alan Japonya merkezli Nintendo, çok uluslu bir şirket olup video oyunu ve elektronik şirketidir. 1889’da kurulan bu şirket günümüzde dünyadaki en büyük oyun şirketlerinden biri olma özelliğini koruyor. Aynı zamanda çocukluğumuzda herkesin bir dönem başından kalkmadığı Pokemon ve Mario gibi video oyunlarının da yapım şirketidir. 

 

Alphabet

 

Merkezi Kaliforniya olan bu şirket Google ve diğer birden çok kuruluşun çatı şirketidir.  Teknoloji firmasıdır. 

 

Adobe

 

Yaygın olarak grafit tasarımcıların kullandığı Adobe, içerisinde birden çok yazılım barındırıyor. Bununla birlikte en çok tercih edilen yazılımları ise Illustrator ve Photoshop’tur. 

 

Block

 

2009 yılında kurulan ve ilk platformunu 2010 yılında piyasaya süren bir teknoloji şirketidir. SQ kısaltması ile işlem görmektedir.

 

VMware

 

1998 yılında ABD de kurulan şirket, kullanıcılarına birden fazla işletim sistemini kurmasını sağlıyor. Özellikle sanallaştırma yazılımı denildiğinde akıllara gelen bu şirket günümüzde de faaliyetlerini yürütmeye devam ediyor. 

 

Siz de yazılım eğitimi alarak bu yazılım firmalarında çalışmak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise uzman Dijital Gen akademi kadromuzla iletişime geçin.

Bir Cevap Yazın