fbpx
 
Blog12 Kasım 2021by dijitalgen0

NESNELERİN İNTERNETİ NEDİR?

 

 

NESNELERİN İNTERNETİ NEDİR?

 

Nesnelerin İnterneti kavramı ya da diğer adıyla IoT, bilgi üretebilen ve internet üzerinden bunu paylaşabilen tüm bilgi işlem cihazlarını, mekanik ve dijital makineleri, nesneleri, hayvanları ve hatta insanları birbirine bağlayan ancak bunu yaparken insana gerek duymadan her bir nesneye benzersiz bir kimlik (UID) atayarak ağ üstünden veri aktarımı yapabilen sistemlerin tamamına verilen isimdir.

IoT günümüzde her geçen gün artan bir biçimde, farklı sektörlerden farklı ölçeklerdeki şirketler daha verimli çalışmak, iş süreçlerini iyileştirmek, müşterilerine çok daha iyi bir hizmet sunabilmek, daha etkili kararlar almak ve işlerinin değerini artırmak için çeşitli nesnelerin interneti uygulamalarını kullanmaktadır.

Internet of Things (IoT)  ilk kez 1991 yılında Kevin Ashton tarafından bir şirket için hazırladığı sunumda ortaya atılmış bir kavram olmakla birlikte kol saatinden sayısız elektronik cihaza kadar tüm makinelerin birbiriyle iletişime geçme teknolojisini açıklıyor. Örneğin bir koli, çeşitli sensör ve araç entegreleriyle içlerinde ne kadar ürün bulunduğunu veya doluluk oranını tespit edebilir. Nesneler, Wi-Fi, Bluetooth veya benzeri ağ araçlarıyla erişilebilir onlarla iletişim kurarak faydalı amaç doğrultusunda kullanılabilir.

Yani kısaca IoT’un çalışma sistemi;  veri toplama, veriyi işleme ve veriyi iletme üzerine kuruludur. IoT, günlük hayatı kolaylaştırıcı, basit işlemler için kullanılabilen ve çalışma hayatında son derece komplike işlemler için farklı cihazların birbirleriyle iletişim sağlaması ve bu iletişime göre işlem yapması şeklinde de kullanılabilir.

 

Peki Günlük Hayatımızda IoT Teknolojisiyle Ne Yapılabilir ?

 

  • İş süreçlerinin geneli izlenebilir.
  • Müşteri deneyimi iyileştirebilir ve geliştirilebilir.
  • Zamandan ve paradan tasarruf sağlanabilir.
  • Çalışan verimliliği arttırabilir.
  • İş modellerinin entegrasyonu ve uyarlanması yapılabilir.
  • Veri ışığında daha iyi kararlar alınabilir.
  • Daha fazla gelir artışı sağlanır.

 

Bir Cevap Yazın