fbpx
 

İnsan Odaklı Şirket Olmak

28 Kasım 2022by dijitalgen0

İnsan Odaklı Şirket Olmak

İnsan odaklı şirket olma kavramı iş dünyasında sıklıkla karşılaştığımız bir kavram haline gelmiştir. Son yıllarda yaşadığımız köklü değişikliklerin temelinde insanın beklentilerinin, insanın mutluluk ve tatmin olma araçlarının değişiyor olması yatmaktadır. Bu nedenle kurulan yeni dünya düzeninin merkezinde “insan” bulunmaktadır. Bu düzeni anlamak ve yakalayabilmek için öncelikle insanı anlamakla başlamak gerekmektedir. Yeni dünya düzenini fark eden ve önemini kavrayan şirketler, insan odaklı şirket olma yolunda insanı anlamaya ve tanımaya yönelik çalışmalar yürütmeye başladılar. 

İnsan Odaklı Şirket Olmak Nedir? 

İnsan odaklı şirket olmak; müşterileri, çalışanları, iş sürecinde yer alan tüm birimleri, henüz müşteri olmayan fakat potansiyel müşteri olan tüketicileri kapsayan ve insanı varoluş amacının merkezine koyan bir yöntemi kapsamaktadır. Çalışanlar için “iç müşteri” de diyebileceğimiz için esasında insan odaklı bir şirket olabilmek, müşteri odaklı şirket olmayı da gerektiriyor diyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, insan odaklı olunmadan müşteri odaklı olunamayacağıdır. Bunun nedeni, müşteriler ile çalışanların doğrudan iletişim halinde olmasıdır. Örneğin; şirket çalışana gereken değeri vermediğinde, çalışan şirkete bağlılık hissetmediği için şirkete ve dolayısıyla müşterilere gereken değeri vermeyecektir.

Bu doğrultuda insan odaklı bir şirket yapısına sahip olabilmek için, temel olarak çalışanın işe bağlılığı ve çalışanın memnuniyetinin sağlanması gerekmektedir. Bu doğrultuda motivasyon ve üretkenlik ön planda olacak, çalışan kendini şirketin bir parçası olarak hissedecektir. Bunun sağlanması için, şirket stratejilerinin ve hedeflerinin çalışana detaylı bir şekilde anlatılması, çalışana iş bölümünün ve görev dağılımının açıklanması gerekmektedir. Aynı zamanda çalışan başarılarıyla takdir görmeli ve başarısının maddi-manevi olarak karşılığını alması gerekmektedir.

İnsan Odaklı Şirket Olmak Nasıl Mümkün?

İnsan merkezli bir şirket olmak çalışanlara değer vermek ve çalışanlara kariyer yolculuklarında katkı sağlamakla mümkündür. Bu nedenle çalışan bağlılığı ve çalışan memnuniyeti oldukça önem taşır. Bir şirketin başarılı olmasında temer unsur, çalışanların üretken ve motive bir şekilde çalışmasıdır. Bu doğrultuda insan kaynaklarının görevlerinden biri çalışanların memnuniyetini sağlayacak politikalar geliştirmektir. Bu doğrultuda daha önce irdelediğimiz; Çalışan Bağlılığı Nedir ve Nasıl Sağlanır?(link) ve Çalışan Mutluluğu için Şirketlerin Yapması Gerekenler(link) yazılarına göz atabilirsiniz.

Özgü Grup ile İnsan Odaklı Yaklaşım

Özgü Grup olarak çalışanlarımızın çalıştıkları birimin hedefleri ve Özgü Grubun kendilerinden beklentileri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayarak, güvenli ve sağlıklı bir iş ortamı oluşturmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra çalışanlarımızın kendilerini en iyi şekilde geliştirmeleri ve işlerini daha iyi yapabilmeleri için gerekli eğitim ve gelişim imkanlarını Özgü Akademi çatısı altında çalışanlarımıza sunuyoruz. Aynı zamanda Özgü Grubu değerleri ve vizyonuna katkı sağlayan tüm çalışanlarımızı, şirkete yarattıkları değer doğrultusunda objektif ve adil bir şekilde ücretlendiriyoruz.Bir Cevap Yazın