fbpx
 

İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmeliyiz?

28 Kasım 2022by dijitalgen0

İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmeliyiz?

İş görüşmelerinde ilk izlenimler oldukça önemlidir, bu nedenle iş görüşmelerinin olumlu sonuçlanması için ilk izlenimin başarılı olması faydalı olacaktır. Mülakat boyunca insan kaynaklarında iyi izlenim bırakmak, doğrudan işe alınma şansını arttıracağı için bu doğrultuda ön hazırlık yapılması gerekmektedir. İlk olarak dikkat edilmesi gereken husus, erkek ya da kadın fark etmeksizin görüşme için seçilen kıyafetin kurumun kültürüne uygun olmasıdır. Sektörlere bağlı olarak giyim kodları değişmektedir. Genel olarak sade ve abartısız giyim tavsiye edilirken moda veya reklam ajansları gibi kreatif iş yerlerinde trendlere uygun giyinmek artı puan olarak geri dönebilmektedir. İş görüşmesinde nasıl giyinilmesi gerektiği gibi soruları yazının devamında yanıtlandırıyor olacağız.

İş Görüşmesinde Kıyafet Seçimi

İş görüşmesi gerçekleştireceğiniz şirketin kurum içi kültürünü ve özelliklerini öğrenmek size fayda sağlayacaktır. Örneğin; bankacılık ve hukuk gibi sektörlerde ciddi bir görünüme bürünmek uygun olacaktır. Fakat reklamcılık, ajans, mağaza yöneticiliği gibi kreatif sektörler için trend bir görünüm yakalamak amacıyla renkli ve yaratıcı kombinleri tercih edebilirsiniz. Kadınlar çoğu kuruma uygun olacağı için etek-ceket veya pantolon-ceket kombini tercih edebilir. Mevsime uygun olmak şartıyla kazak, gömlek veya tişört ile kombin tamamlanabilir. Kazak modelinin balıkçı ya da v yaka olması daha profesyonel bir görünüm yaratacaktır.

Erkekler için genellikle iş görüşmesinde en uygun ve en tercih edilen kıyafet türü, takım elbiselerdir. Fakat takım elbise dışında da birçok alternatif bulunmaktadır. Örneğin; kumaş pantolon üzerine gömlek tercih edilebilir ya da kumaş pantolon üzerine süveter, kazak ile kombin tamamlanabilir. Sektöre bağlı olarak kravat zorunlu olmayacağı gibi göz yorucu veya çok renkli kıyafetler tercih etmemeniz uygun olacaktır.

İş Görüşmesinde Renk Seçimi

Görüşme kıyafetlerinin sade ve koyu renkli tercih edilmesi, iyi bir izlenim bırakmak için önemlidir. Çoğunlukla siyah renk tavsiye edilse de siyah kimi zaman fazla resmiyete neden olabilmektedir. Bu nedenle kıyafetlerde lacivert ya da kahverengi tonları tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak kıyafetinizde krem ya da beyaz renkli parça da kullanabilirsiniz. Kıyafet tercihinde karmaşık desenlere ve göz yorucu detaylara yer vermemelisiniz. Genellikle sade veya iki renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

İş Görüşmesinde Aksesuar Seçimi

İş görüşmesinde tek takı kullanmak yeterli olacaktır. Örneğin; uzun ve sallantılı küpeler mülakat esnasında ses çıkarabilir ve görüşmeyi gerçekleştiren kişinin dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Eğer kemer takılıyorsa kıyafete uygunluğuna dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra ayakkabılar profesyonel görünümlü, tozsuz ve erkekler için boyanmış olması önemlidir. Makyaj ve oje sade tercih edilmelidir; makyaj için genellikle cilt tonunuza uygun nötr tonlar tavsiye edilmektedir.

İş görüşmesinde tercih edeceğiniz kıyafet temiz olmalı ve kırışık olmamalıdır. Bunun yanı sıra aşırı güçlü, keskin veya kötü kokular kullanmamaya dikkat edilmelidir. Görüşme yapacağınız kişide alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi olumsuz bir izlenim de yaratabilmektedir. Her zaman temiz ve fresh kokuları tercih etmek fayda sağlayacaktır.

 Bir Cevap Yazın