fbpx
 

İçerik Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Şubat 2023by dijitalgen0

İçerik Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dijitalleşen dünyada ön plana çıkmak isteyenler için kaliteli içerik, en önemli kriterlerden biridir. Bunun en önemli nedeni, kaliteli içeriğe sahip sayfaların arama motorunda üst sıralarda yer almasıdır. Bu sayede siteye daha fazla trafik çekerek yeni ziyaretçilere ulaşmak mümkündür. Yeni ziyaretçilerin nitelikli ve kaliteli hazırlanan bir içerikle karşılaşması ise web sitesinde yer alan ürün ve hizmetlerin satışını yükseltmektedir.

Bu doğrultuda akıllara gelen soru ise nitelikli ve kaliteli bir içerik oluşturmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Kaliteli içerik hazırlamak, içeriğin amacı ve alanına bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği için genel geçer bir formül ile cevaplamak oldukça zordur. O halde kaliteli içerik oluşturmanın olmazsa olmazlarını 3 ana başlık altında toplamak mümkündür;

Araştırma yapılmalıdır.

İçerik hazırlanacak konuya dair kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. Bu araştırmaların başlangıç noktası popüler arama motorları ve siteler olabileceği gibi farklı kaynaklardan faydalanmak da mümkündür. Bu yöntemlerin yanı sıra konuyla ilgili film veya belgesellere başvurabilir, konuyla ilgili meslek sahibi insanlara ulaşabilir ve onlarla soru-cevap yaparak konuyu özümseyebilirsiniz.

Detaylı araştırma sonrası içerik üretmeye başlayabilirsiniz. Konuyla ilgili içerik oluştururken okuyucuların yaşamına dokunabilecek bilgilere ve detaylara yer vermelisiniz. 

Tıklanabilir içerik olmalıdır.

Kaliteli bir içerik hazırlamanın temel adımlarından biri anahtar kelime ve yan anahtar kelime araştırmalarının yapılması ve içeriğe entegre edilmesidir. Buna ek olarak web sitesine özel bir SEO aracı eklenmesi tercih edilebilir. Bu doğrultuda anahtar kelime, yan anahtar kelime, meta açıklaması, alt metin ve başlıklar gibi önemli unsurlar bu araca uyumlu biçimde girilmelidir.

Doğru ve tutarlı ifadeler içermelidir.

İçerikte yer alan bilgiler okuyucu yormayacak şekilde maddeler halinde açıklanmalıdır. Yüksek çözünürlüklü ve güçlü görsel içerikler kullanılarak anlatılan içerik, anlaşılır ve kullanıcıya fayda sağlayabilecek bir halde olmalıdır.

Bunun yanı sıra içerik dil bilgisi kurallarına uygun olarak hazırlanmalı, dili tutarlı ve doğru ifadeler içermelidir. Dil bilgisi ve yazım kuralları gibi teknik konular, bir içeriğin kalitesini belirlemede en önemli unsurlardan biridir.

Bir Cevap Yazın