fbpx
 

İçerik ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

6 Şubat 2023by dijitalgen0

İçerik ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

İnternette karşımıza çıkan görsel yada yazılı bir şekilde hazırlanmış duygu, düşünce ve bilgiler içerik olarak açıklanmaktadır. Günümüz çağında içerikler, insanların yazılı veya sözlü olarak duygu ve düşüncelerini ifade etmelerini sağlamaktadır. Ticaret sektöründe ise içerik pazarlaması ve içerik ile hedef kitleye ulaşmak önemli bir pazarlama yöntemi haline gelmiştir.

İçerik Hazırlamanın İncelikleri Nelerdir?

İçerik üretmek, kolay ve zahmetsiz gibi görünse de aslında önemli bir araştırma ve hazırlık sürecini gerektirir. Bu nedenle içerik üreticilerinin araştırmacı kimliğe sahip ve sabırlı bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra her konu özelinde değişebileceği gibi içerik üretirken belli başlı detaylara dikkat etmek önemlidir. Bu detaylar ise şu şekilde özetlenebilir;

  • Hedef kitlenin ilgilendiği yazım dili ve görsel türü göz önünde bulundurarak içerik üretilmelidir.
  • Kullanıcıların bilgi edinmek istedikleri konuyu araştıracakları kelimelerden oluşan dikkat çekici bir başlık kullanılmalıdır.
  • Alt başlıklar doğru yerlerde ve dikkat çekici noktalarda kullanılmalıdır.
  • Kullanıcının sayfada kalmasını sağlamak amacıyla marka kimliğini yansıtan eğlenceli ve merak uyandıran bir dil kullanılmalıdır. Bu noktada kullanılan dilin marka imajıyla paralellik göstermesi gerekmektedir.
  • SEO teknikleri ve kuralları içeriğe uygun hazırlanmalı, böylece arama motorlarında üst sıralarda yer almak hedeflenmelidir.
  • Başlıklar arası geçişler iyi kurgulanmalı ve yeni bir alt başlığa geçerken başlıkla ilgili kullanıcıya dikkat çekici sorular sorulmalıdır. Bu sayede kullanıcının odak noktası içerikte tutulacak ve kullanıcının içeriğin devamını merak etmesi sağlanacaktır.

Araştırdığı konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcıya kaliteli bir içerik sunulduğu takdirde kullanıcının web sitesinde kalma süresi artacak ve diğer sayfalara da göz atması sağlanacaktır. Bu nedenle konuyla ilgili araştırma için zaman tanınmalıdır. Bunun yanı sıra resim veya video gibi görsellerle içeriği desteklemek, kullanıcının içeriği okurken keyif almasına ve daha çok bilgi sahibi olmasına olanak sağlayacaktır. Böylece kullanıcı markayla pozitif bir ilişki içerisinde olacak ve belki de yıllarca sürecek bir müşteri-marka sadakatinin kurulması sağlanacaktır.

 

Bir Cevap Yazın