fbpx
 

İçerik Nasıl Hazırlanır?

30 Ocak 2023by dijitalgen0

İçerik Nasıl Hazırlanır?

Başarılı ve yüksek performanslı bir içerik hazırlamanın temel adımı içerik ile iş hedeflerinin birleştirilmesidir. İş hedeflerini belirlemek, içerik hazırlanırken yol haritası niteliğinde olmakta ve böylece içeriğin hedef kitleye daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Bu doğrultuda bir analiz yaptıktan sonra sizin için hazırladığımız detayları göz önünde bulundurarak içerik hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Etkili başlık kullanın.

SEO uyumlu içerik hazırlarken dikkat edilmesi gereken ilk nokta etkileyici bir başlık seçimidir. Kullanıcılar araştırdıkları konuya dair bir içeriğe göz atmadan önce başlığı okumaktadır. Bu nedenle başlığın SEO uyumlu ve içerikle ilgili anahtar kelimelerden oluşması son derece önemlidir.

Kullanıcıların dikkatini çeken ve merak uyandıran içeriklerin tutmasını sağlayan bir diğer unsur alt başlıklardır. Bu doğrultuda kullanılan alt başlıkların ana başlığa uyumlu ve tamamlayıcı nitelikte olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra paragrafların kendinden önceki paragrafların devamı niteliğinde olmasına ve doğru bir akış içerisinde yazılmasına dikkat edilmelidir.

Anahtar kelime kullanımına önem verin.

SEO uyumlu içerik hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri anahtar kelimelerdir. Bu doğrultuda anahtar kelime analizi yapmak için yeterli zaman ayrılmalıdır.  Anahtar kelime kullanımı için ilgili toollardan faydalanmak bu aşamada oldukça avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra anahtar kelimelerin içerik ile uyumuna dikkat edilmelidir. Yüksek arama hacmi olan kelimelerin yanı sıra arama potansiyeli olan kelimelere de içerikte yer verilmelidir.

Anahtar kelimeler, metin içerisinde aşırıya kaçmamalı ve yerinde kullanılmalıdır. Daha çok okunacağı düşüncesiyle metini anahtar kelimelere boğmak, tamamen yanlış bir aksiyon almanıza neden olabilir. Bu durum arama motorları tarafından spam içerik olarak algılanmakta ve site puanını düşürmektedir.

Meta açıklamalarını optimize edin.

Meta açıklamaları, kullanıcıların içerikler hakkında iyi bir ilk izlenim oluşturmalarını sağlayan önemli alanlardan biridir. Meta açıklama, kullanıcının Google’da arama yaptığında karşılaştığı başlığın altında yer alan kısa bilgiler bölümüdür. Bu doğrultuda ana anahtar kelimelere burada yer vererek görünürlüğü arttırmak mümkündür.

Kaliteli ve özgün görsellere yer verin.

Kaliteli ve özgün görseller, SEO uyumlu içeriğin en önemli dinamiklerinden biridir. Özellikle yazı ağırlıklı bir içerik hazırlarken okuyucuyu sayfada tutmak için en etkili yöntemlerden biri görsel kullanımıdır. Bu doğrultuda görsellerin kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olmasının yanı sıra metin ile uyumlu olması da oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra görsel boyutunun optimize edilmesi, yüksek boyutlu görselin sayfa hızını düşürmesinin önüne geçmesini sağlayacaktır.

Site içi bağlantı linki verin.

Kullanıcının sitede kalma süresini uzatmak ve kullanıcının diğer içeriklere göz atmasını sağlamak için başvurulan yöntemlerden biri de yazılan bir içerikle alakalı kullanıcının ilgisini çekebilecek farklı içeriklere yönlendirici linkler vermektir. Metin içerisinde yer alan ifadelerde önceki içeriklere atıfta bulunuluyorsa mutlaka site için linki verilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın