fbpx
 

Google Pay Nedir? Özellikleri Nelerdir?

10 Haziran 2022by dijitalgen0

Google Pay Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 

Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ödeme sistemlerinin geleceğini çoktan şekillendirmeye başlamış durumda. Son yıllarda insanların e-ticarete gösterdikleri yoğun ilgi, çevrimiçi alışverişlerde güvenli satın alma işlemlerini zorunlu kılıyor. Durum böyle olunca dijitalleşmeyle birlikte büyük dönüşümler yaşayan finans sektöründe geleneksel ödeme yöntemlerine veda ediliyor.

Tüketicilerin hızlı, kolay ve güvenilir satın alma işlemleri yapabilmeleri için ortaya çıkan birçok yeni nesil finans çözümleri hayatımıza dahil olmaya başladı. Bunlardan biri olan ve Google tarafından çevrimiçi alışverişlerde kullanılmak üzere geliştirilen ‘’Google Pay’’ nedir gelin birlikte bakalım.

Google Pay, kullanıcıların mobil cihazlarını kullanarak gerçekleştirdikleri satın alma işlemlerinde kart bilgilerini tek bir yerde toplamalarına olanak sağlayan ve çevrimiçi ortamlarda yapılan ödeme işlemlerini daha güvenilir hale getiren bir ödeme yöntemi olarak açıklanabilir.

 

Google Pay Ne İşe Yarar?

 

Google Pay’in özelliklerine değinmek gerekirse öncelikle yalnızca ödeme yapmanızı sağladığını düşünmeniz yanlış olacaktır. Daha önce de belirttiğimiz üzere Google Pay; kart bilgilerinizi, hediye kartlarınızı ve seyahat kartlarınızın bilgilerini tek bir kartta toplama imkânı sunar. Alışveriş sitelerine girişlerde otomatik tanıma özelliği ile kart bilgilerinizi girme süresini ortadan kaldırarak yaptığınız işlemlerin süresini kısaltır. Banka hesaplarınıza ait ayrıntılı dökümlere ulaşabilirsiniz. Google Play özelliklerinden bahsederken bir noktayı belirtmekte fayda var: Google Pay’in kullanıcılara sunduğu özellikler ülkelere ve bölgelere göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin Google Pay ile Iphone ve Ipad ürünleri ABD’ de satın alınabiliyor. Bunun yanında arkadaşlara ve ailelere para gönderme, tren ve otobüs seyahatlerinde ödeme yapma gibi finansal işlemler yalnızca belirli ülkeler gerçekleştiriliyor. Google Pay, Türkiye’de şimdilik dijital platformlarda ve uygulamalarda ödeme yöntemi olarak kullanılıyor.

 

Google Pay Güncellemeleri

 

Google Pay’in öne çıkan yeni güncellemeleri arasında nelerin olduğuna da değinelim:

  • Yeni güncellemede android kullanıcılar hedeflenmiş ve kullanıcılarla daha fazla etkileşim kurulması amaçlanıyor.
  • Plex adında bir banka entegrasyonu sayesinde kullanıcılar banka hesaplarını Plex’e bağlayabilecekler. Böylece kullanıcılar hesap hareketlerini yönetebiliyor olacaklar.
  • Telefon rehberinde kayıtlı olan kişilere doğrudan para gönderme imkânı sunulacak. Bunun yanında kullanıcılar ‘’grup ödemeleri’’ özelliği sayesinde ödeme esnasında toplam hesap otomatik olarak bölünebilecek ve kalabalık bir grupta ödeme yapmak oldukça kolay hale gelecek.

Yazılım ve Teknoloji alanında çalışmalar sürdüren Dijital Gen, dijitalde firmaların büyümesini hızlandırmak için yeni nesil yazılım çözümleri sunuyor. Dijital Gen hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için Dijital Gen internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın