fbpx
 

Apple Pay Nedir? Özellikleri Nelerdir?

10 Haziran 2022by dijitalgen0

Apple Pay Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Apple tarafından geliştirilen mobil ödeme ve dijital cüzdan hizmeti olan Apple Pay, müşterilerin hızlı ödemeler yapmalarını sağlayan yeni nesil bir ödeme yöntemidir. Apple Pay hizmeti; iPad, iPhone, Mac gibi Apple ürünü kullanan müşterilere sunulmuştur. Gelin Apple Pay’in özelliklerine daha yakından bakalım.

 

Apple Pay Özellikleri
  • Apple Pay ile yapılan ödemelerde parmak izi teknolojisi kullanılarak hem manuel kart girme işlemi ortadan kaldırılıyor hem de kart bilgilerinin güvenliği sağlanıyor.
  • Apple Pay’in öne çıkan özelliklerinden bir diğeri ise fiziksel mağazalarda Apple ürünleri ile ödeme yapılabilmesine olanak sağlaması. NFC teknoloji sayesinde gerçekleştirilen bu işlemde kullanıcılar parmak izi/ yüz tanıma ile doğrulama sağlayarak ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar.
  • Alışverişlerde fiziksel olarak kart taşımayı ortadan kaldıran bu teknoloji, ayrıca akıllı saatlerin birer alışveriş aracı olarak kullanılmasını sağlıyor. Bu işlemi desteklenen bölgelerde desteklenen kartları iPhone’unuza ya da Apple Watch ürününüze tanımlayarak gerçekleştirmek mümkün. Fakat ülkemizde Apple Pay şu an resmi olarak kullanılamıyor.
  • Tokenizasyon yöntemi sayesinde satıcıların Apple müşterilerinin kart bilgilerine erişmeleri engelleniyor. Bu da özellikle çevrimiçi ortamlarda gerçekleştirilen ödeme işlemlerini daha güvenli hale getiriyor.
  • Temassız ödemeleri kabul eden mağazalarda alışverişlerde satın alma işlemlerinin Apple Watch ile gerçekleştirebileceğinden bahsettik. Peki Apple Watch’un kaybolduğu durumlarda kullanıcılar ne yapabilirler? Bu alışverişlerde güvenlik endişesi yaşayan kullanıcıların merak ettikleri bir soru olabilir. Kullanıcılar iCloud hesaplarına giriş yaparak wallet’ta yer alan banka/kredi kartıyla alışveriş yapma özelliğini kapatabilirler.

 

Yazılım ve teknoloji alanında çalışmaları sürdüren Dijital Gen, müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarına uygun olarak yazılım çözümleri geliştirmektedir. Yazılım alanında güçlü referanslarıyla hizmet vermekte olan Dijital Gen’in kurumsal firmaların hayatını kolaylaştıran ürünleri ve sunduğu hizmetlerle tanışmak için Dijital Gen internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın