fbpx
 

Google Ads AI Destekli Güncellemeler ile Reklamverenler İçin Yeni Fırsatlar

13 Haziran 2023by Dijital Gen0

Google Ads AI Destekli Güncellemeler ile Reklamverenler İçin Yeni Fırsatlar

 

Dijital pazarlama dünyası her geçen gün hızla ilerlerken, reklamverenler için öne çıkmak ve rekabette öne geçmek giderek daha zor hale geliyor. Ancak endişelenmeyin, Google Ads’in 2023 yılına damga vuran etkinliği olan Google Marketing Live’da duyurulan AI destekli güncellemeler, reklamverenlere işlerini kolaylaştırmanın yeni yollarını sunuyor. Bu blog yazımızda, Google Marketing Live 2023 etkinliğinde duyurulan heyecan verici yeni özelliklere birlikte yakından bakalım.

 

✔️Yapay zeka desteğiyle, YouTube videoları oluşturmak mümkün oluyor. Artık reklamverenler, ürünlerini daha etkileyici bir şekilde sergilemek için videoları otomatik olarak oluşturabilecekler. Bu özellik, reklamlarınızı daha çekici ve etkileyici hale getirmek için güçlü bir araç sunuyor. Bu özellik sayesinde, ürünlerinizi dikey ve yatay olarak uyarlanabilen videolar halinde görsel olarak sunabilecek ve videolara “text-to-speech” özelliğiyle seslendirme ekleyebileceksiniz. 

 

✔️Google Ads’in geleceğe yönelik hedeflerinden biri, müşteri edinme sürecini daha da geliştirmek ve müşteri yaşam boyu değerini artırmak. 

 

✔️Google Ads, müşteri edinme stratejilerini daha da geliştirmek için “yeniden etkileşim” adı verilen yeni bir optimizasyon türü sunuyor. Bu strateji, reklamverenlere mevcut ve en değerli müşterileriyle yeniden etkileşim kurma imkanı sağlayacak. 

 

✔️Google Ads kullanıcıları artık GA4 hedef kitlelerini doğrudan Google Ads içinde oluşturabilecekler.Bu yeni özellik, reklamverenlere AI destekli “tahmine dayalı hedef kitleler” seçeneği sunarak, daha etkili ve öngörülere dayalı hedef kitleler oluşturma imkanı sağlayacak. 

 

✔️Merchant Center minimalist bir tasarıma kavuşarak “Merchant Center Next” olarak yeniden adlandırılıyor.

 

✔️Reklamverenlerin işini kolaylaştırmak için AI destekli bir araç olan Product Studio, kullanıma sunuluyor. Merchant Center Next ile entegre olarak çalışan Product Studio, reklamverenlere ürünlerinin arka planlarını AI destekli sohbet aracılığıyla değiştirme imkanı sunacak ve istenildiğinde arka planları temizlemek mümkün olacak. 

 

✔️Yapılan geliştirmeler sayesinde, akıllı teklifler Google’da yapılan aramalar için daha etkili bir şekilde çalışacak. İyileştirilen algoritma modellemesi, reklamların dönüşüm getirebilecek daha fazla arama sorgusunda görünmesini sağlayacak.

 

✔️Performans Maksimum” kampanyası kurulum adımında, yapay zeka tam yetenekleriyle yer alacak ve reklamverenlere büyük kolaylıklar sunacak. Sohbet ekranında işletmeyle ilgili bilgiler paylaşılacak ve otomatik olarak öğeler oluşturulabilecek. Görseller, başlıklar ve açıklamaları tek bir tıkla kampanya içine eklemek mümkün olacak. 

 

✔️Google, arama deneyimini bir adım ileriye taşıyarak sohbet moduna geçiş yapacak ve bu modda hem Search hem de Shopping reklamlarını gösterecektir. Reklamverenler, Search reklamları için mevcut olduğu gibi negatif anahtar kelimeleri kullanarak reklamlarının hedeflenmesini daha iyi kontrol edebilecekler. 

 

✔️AI, artık Search kampanyası kurulum adımında da yer alarak reklamverenlere büyük kolaylık sağlıyor. Benzer şekilde “Performans Maksimum” kampanyalarında olduğu gibi, sohbet aracılığıyla metin öğeleri oluşturulabilecek. Ayrıca, web site URL’sini girdiğimizde, anlık algoritma tarafından taranacak ve başlık ile açıklama önerileri sunulacak. 

 

Bir Cevap Yazın