fbpx
 

Duyarlı Web Tasarımı Nedir?

20 Ekim 2021by dijitalgen0

Duyarlı web tasarımı nedir ve nasıl çalışır?

RWD tasarımı olarak da adlandırılan duyarlı web tasarımı, web sitelerinin ve sayfaların masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefon olsun, ekrana otomatik olarak uyum sağlayarak tüm cihazlarda ve ekran boyutlarında oluşturulmasını (veya görüntülenmesini) sağlayan modern bir web tasarım yaklaşımını tanımlar.

Duyarlı web tasarımı nasıl çalışır?

Duyarlı web tasarımı, ekran boyutuna, yönüne, çözünürlüğüne, renk özelliğine ve kullanıcının cihazının diğer özelliklerine bağlı olarak farklı stil özelliklerine hizmet etmek için çeşitli ayarlar kullanarak Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) aracılığıyla çalışır. Duyarlı web tasarımıyla ilgili birkaç CSS özelliği örneği, görünüm ve medya sorgularını içerir.

Web sitem duyarlı mı?

Bir web sitesinin yanıt verip vermediğini web tarayıcınızda hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

  • Google Chrome’u açın
  • web sitenize gidin
  • Chrome DevTools’u açmak için Ctrl + Shift + I tuşlarına basın
  • Cihaz araç çubuğunu değiştirmek için Ctrl + Shift + M tuşlarına basın
  • Sayfanızı mobil, tablet veya masaüstü perspektifinden görüntüleyin

Web sitenizdeki sayfaların mobil uyumlu olup olmadığını görmek için Google’ın Mobil Uyumluluk Testi gibi ücretsiz bir araç da kullanabilirsiniz . Uyarlanabilir tasarım gibi diğer tasarım yaklaşımlarıyla mobil uyumluluğu elde edebilirsiniz, ancak avantajları nedeniyle duyarlı web tasarımı en yaygın olanıdır.

Duyarlı web tasarımı, web tasarımcıları ve işletme sahipleri için neden önemlidir?

Duyarlı web tasarımı, web tasarımcılarını, kullanıcı arayüzü tasarımcılarını ve web geliştiricilerini, var olan her farklı cihaz için web siteleri oluşturmak için gece gündüz çalışmaktan kurtarır. Ayrıca işletme sahiplerinin, pazarlamacıların ve reklamcıların hayatlarını kolaylaştırır.

İşte birkaç fayda:

  • Her cihaz için tek bir site: İster kablosuz bağlantıya sahip 27 inçlik bir iMac’te isterse Android telefonunuzun ekranından izlensin, web sitesi kullanıcının optimum izleme keyfi için yapılandırılacaktır.
  • Cihaz için en uygun tasarım: Duyarlı web tasarımı yaklaşımıyla, tüm resimler, yazı tipleri ve diğer HTML öğeleri, kullanıcının sahip olduğu ekran boyutunu en üst düzeye çıkararak uygun şekilde ölçeklendirilir.
  • Yönlendirmelere gerek yok:   Birden fazla cihaz için tasarlamaya yönelik diğer seçenekler , kullanıcıyı bir web sayfasının uygun sürümüne göndermek için yeniden yönlendirmelerin kullanılmasını gerektirir. Yönlendirmeye ihtiyaç duymadan kullanıcı, bakmak istediği içeriğe en hızlı şekilde erişebilir .

Duyarlı web tasarımı, fiyat açısından da etkilidir. İki site yerine bir site olduğu için yönetmeniz de daha kolay. İki kez değişiklik yapmanız gerekmez. Bunun yerine, tek bir web sitesinden çalışabilir ve güncelleyebilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın