fbpx
 

WhatsApp Uçtan Uca Şifreli Yedeklemeler Nasıl Test Edilir?

14 Ekim 2021by dijitalgen0

WhatsApp Uçtan Uca Şifreli Yedeklemeler Nasıl Test Edilir?

 

 

Whatsapp’ın şu anda uygulamasının yalnızca beta sürümlerinde olmasına rağmen, test etmeye başladığı uçtan uca şifreli yedeklemelerin nasıl test edileceğini açıklayacağız . Bu yüzden hala bir test özelliği ve tüm kullanıcılara ulaştığında değişecek birkaç şey olabilir.

WhatsApp, iOS veya Android sürümünü kullanmanıza bağlı olarak yedeklemeleri iCloud’a veya Google Drive’a kaydeder. Ancak bu kopyalar “çıplak” olarak yüklenir ve eğer birisi bu süreçte dosyaları ele geçirirse tüm verilerinizi alabilir. Bunları uçtan uca şifreleyerek, onları bir anahtarla engelleyeceksiniz ve onlara ancak aynı anahtarı kullanarak tekrar erişebileceksiniz.

-Yapmanız gereken ilk şey , WhatsApp’ın beta sürümlerine kaydolmak , çünkü hala test aşamasındadır.

-WhatsApp beta sürümüne sahip olduğunuzda, şimdi yapmanız gereken uygulama ayarlarına girmek . Android’de ayarlar, sağ üstteki nokta düğmesine bastığınızda görünen menüde, iOS’ta ise ekranın alt kısmında ayarları görebilirsiniz.

-WhatsApp yapılandırma ayarlarında, uygulama seçeneklerinin düzenlendiği birkaç bölüm bulacaksınız. Bu başlangıç ​​menüsünde, sohbetlerle ilgili ayarları görmek için Sohbetler bölümüne tıklayın.

-Sohbetler bölümüne girdikten sonra, şimdi alt kısımda pratik olarak göreceğiniz Yedeklemeseçeneğine tıklamanız gerekiyor .

-Manuel olarak bir tane oluşturabileceğiniz ve hangi Drive veya iCloud hesabında yapılacağını ve videoların dahil edilip edilmeyeceğini yapılandırabileceğiniz yedekleme seçeneklerine gireceksiniz. Burada karşınıza çıkacak Uçtan Uca Şifreli Yedekleme seçeneğine tıklayın . Eğer sizde yoksa, WhatsApp’ın gelecek sürümlerini beklemeniz gerekecektir.

-Şifreli yedeğinizi oluşturma işlemini başlatacağınız bir pencereye gireceksiniz. Yapmanız gereken ilk şey , genellikle boyutlarının size söylendiği ilk pencerede görünen Etkinleştir düğmesine tıklamak.

-Burada iki seçeneğiniz olacak. Bir yandan, en basit şey, beğeninize hatırlayabileceğiniz bir şifre oluşturmak için Şifre oluştur seçeneğini seçmek . İkinci seçenekte, WhatsApp çok daha güvenli, ancak hatırlanması daha zor olan 64 basamaklı bir şifreleme anahtarı oluşturabilir.

-Ve hepsi bu, sadece Oluştur düğmesine basmanız gerekiyor ve bu kadar, oluşturulmuş şifreli bir yedeğiniz olacak. Bu, kopyanın cep telefonunuzun işletim sistemi tarafından kullanılan depolama hizmetinde şifreli olarak saklanacağı ve yalnızca oluşturduğunuz anahtarla geri yüklerseniz erişilebileceği anlamına gelir . Tüm süreç boyunca ne WhatsApp ne Google ne de Apple içeride ne olduğunu bilemeyecek.

-Ve uçtan uca şifrelenmiş bir yedeği geri yükleme işlemi basittir. Bu tür kopyaları yapılandırırken seçmiş olduğunuz şifreyi yazmanız yeterli olacaktır .

Bir Cevap Yazın