fbpx
 

Beslenmenin Geleceği

21 Ocak 2022by dijitalgen0

Beslenmenin Geleceği

Her gün yeni bir teknolojik gelişmenin  yaşanması sağlık ve beslenme gibi alanlarda da büyük değişimlerin yaşanacağını bizlere işaret ediyor.

Holografik menülerden yemeğinizi şipariş verdiğiniz, yemeğinizin robotlar tarafından size servis edildiği dönemlerin hayatımızda normalleşmesine kaç sene kalmış olabilir ki?

 

İşi biraz daha ileriye götürüp lezzetine alışkın olduğumuz yemeklerin de ileride bizim şu an  bizim sevdiğimiz haliyle kalmayabileceğini  hatta örneğin bir tavuk ürünü tüketmek  yerine protein özlü kapsül şeklinde tüketebileceğimizi de düşünmeden edemedik.

Sene olmuş 2022 diyerek  günümüzde artık canlılara zarar vermek istemeyen insanlar için bilim insanlarının onlara özel hazırladığı bir biftek, nasıl olurdu?

 

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiğimiz 3D yazıcıları kullanarak tamamen kendi yaratıcığımıza dayarak yenilebilir ürünler oluşturmak da ayrıca kulağa çok eğlenceli geliyor.

 

Bir meyve ve sebze yetiştiriciliği yapmak çok özen, bakım, sabır isteyen bir iştir günümüzde. Bi meyvenin suyundan toparağına kadar her şeyi ince ince düşünür yeri gelir adeta bir çocuk gibi üzerine düşersiniz. Ama teknolojik gelişmeler bize gösteriyor ki genetik alanındaki çalışmalarla meyve ve sebzelerin çok daha kısa sürede büyümelerinin mümkün olacağını gösteriyor.

 

Özellikle metabolizmadan kalp- damar sağlına ve bilişşsel fonksiyonlara kadar insanlar için oldukça önemli olan omega-3’ün dünya genelinde insanlar tarafından yeterince tüketilmediği bilinen bir gerçek. Sırf bu konudan dolayı bilim insanlarının omega-3’ü insanların nasıl sevilebileceğine dair çeşitli yollar arandığını söyleyelim. Bu sebeple de bilim insanları kapsüller ile bu tarz gerekli takviyeleri insanlara kazandırmayı amaçlıyorlar.

 

Son olarak yapılan arastırmaların gösterdiği bi sonuca da paylaşalım. Zamanla tavuk ve et tüketiminin giderek azalacağına ve besin olarak insanların tüm ihtiyaçlarının böceklerden karşılabileceği düşünülüyor. Bu da ilerleyen zamanlar için böceklerin beslenme konusunda alternatifler arasında yer alacağını hayatımıza yemek kurtlarının dahil olabileceğini bizlere çoktan düşürdü.

Bir Cevap Yazın