fbpx
 

Yeni Başlayanlar İçin Yazılım Nasıl Öğrenilir?

30 Mart 2023by Dijital Gen0

Yeni Başlayanlar İçin Yazılım Nasıl Öğrenilir?Yazılım alanı, günümüzde çokça kendinden söz ettirdiği gibi gelecekte de kendinden söz ettirecek gibi duruyor. Diğer alanlara göre daha geniş bir öğrenme yelpazesi bulunduğundan sıfırdan başlamayı düşünenler için de farklı kaynaklarla öğrenme imkanı sunar. Bunun için ise belli başlı detaylara dikkat edilmesi gerekir. 

 

Yazılım Nedir?

Bilgisayar, telefon, televizyon ve tablet kısacası aklınıza gelen tüm akıllı cihazların düzgün bir şekilde çalışabilmesi için yapılan; programlama dili, komut ve kod dizesine yazılım denir. Yazılım böylece teknolojik cihazlarda ya da kullanılan alan doğrultusunda tüm işlevleri ve komutları kapsıyor. 

 

Yazılım Nasıl Öğrenilir? Nereden Başlamalıyım?

Yazılım öğrenmeden önce kendinize sormanız gereken ilk soru, yazılımı gerçekten öğrenmek isteyip istemediğinizdir. Çünkü her şeyden önce öğrenme sürecinin zor olacağını bilmeniz gerekir. Belli bir vaktinizi yazılım alanına ayırarak kendinize uygun bir program dahilinde öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bunun için kapsamlı bir araştırma yapmanızda fayda var. İyi ve kapsamlı yapılan araştırmayla beraber hangi alanda ilerleyeceğinize karar vermelisiniz. Genelde programlama dili ingilizce olduğu için bu dili bilmeniz yazılım öğrenme sürecinizi de hızlandırabilecek bir etkendir. Bu süreçte birçok farklı öğrenme kaynağına yönelebilirsiniz. Örneğin; kurslar, kitaplar, okul ve eğitim sitelerinden yararlanabilirsiniz. Seçtiğiniz herhangi bir yöntemden sonra kendinize uygun bir program oluşturmanız düzenli ve disiplinli bir şekilde ilerlemenizi sağlayacağı gibi belirlediğiniz hedefe de ulaşmanızı yardımcı olur. Yazılım herhangi bir sınırı olmayan, öğrenmeye açık kişiler için oldukça keyifli böylece gün geçtikçe kendilerini geliştirebilecekleri bir alandır. 

 

Programlama Dili Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle yeni başlayanlar kişiler hangi programlama dilinden başlayacağı konusunda kararsız kalabilir. Hangi alanda ilerlemeye karar verdiyseniz o alanda seçtiğiniz programları, kapsamlı bir şekilde öğrenmenizde fayda var. 

 

En Çok Tercih Edilen Programlama Dilleri Hangileri?

Günümüzde en çok tercih edilen programlama dillerinden bazıları JavaScript, Python, Ruby, C#, C++ ve Swift’tir. 

 

JavaScript 

Uygulamalar, web siteleri ve oyunları geliştirmek için tercih edilen JavaScript, daha çok HTML ve CSS’nin yanında geliştirirken tercih edilir. Aynı zamanda kullanıcı etkileşimini sürdürmek için de kullanılır. Öğrenilmesi ve uygulaması kolaydır. Basit bir uygulamadır. En önemli özelliği ve kendini diğer programlama dillerinden ayırmasını sağlayan özelliği ise çok yönlü olmasıdır. Diğer birçok programlama dili ile uyumludur. 

 

Python

Yeni başlayanlar için Python programlama dili basit ve öğrenimi kolaydır. Böylece yeni başlayanlar için harika bir seçenektir. Java ve C++ eklentilerinin olduğundan daha aktif bir biçimde çalışmasına yardımcıdır ve hızlıdır. Diğer platformarlarla kolayca çalışır. İçerisinde çok fazla kütüphane barındırır bu da sizin işinizi kolaylaştırır. 

 

Ruby

Ruby’nin amacı eğlenerek programa dilini öğrenmek olduğundan yeni başlayanlar içinde oldukça iyi bir tercih olacaktır. Ruby sayılar ile işlem yapmak isteyenlerin de yaygın olarak tercih ettiği bir dildir. Diğer programlama dillerine nazaran hata bulma özelliği daha fazladır. Çapraz programlama dili özelliğiyle de birçok yazılımcının işini kolaylaştırır.  

 

C#

Oyun tasarlama, konsol uygulamaları, mobil uygulamalar, DLL yazma ve Windows form uygulamaları gibi bu platformlarda C# ile kodlama yapabilirsiniz. 

 

C++

Bu programlama dili ile kendiniz yeni bir programlama dili geliştirebilirsiniz. Ayrıca oyun, masaüstü uygulamaları ve tarayıcı gibi programları geliştirmeyi de mümkün kılar. Günümüzde kullanılan birçok bilgisayar programı bu programlama dili ile oluşturulmuştur.

 

Swift

Yapımcısı Apple olan bu programlama dili oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Kod oluştururken hataları hemen fark ederek bunu göstermesi ileride oluşacak sorunların önüne geçilebilmesi bakımından oldukça faydalı bir programdır. Güvenli bir programlama dilidir. Bu dili öğrenmek için internet üzerinde birçok eğitici video bulunur. 

 

Yazılım alanında ilerlemek için ilk olarak detaylı bir araştırma yaparak emin adımlarla ilerlemeniz gerekmektedir. Bu hem bir ön bilgi sahibi olmanızı sağlar hem de öğrenmek istediğiniz alanla ilgili emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. 

Bir Cevap Yazın