fbpx
 

Gelecekte Beklenilen Teknolojik Yenilikler

4 Nisan 2023by Dijital Gen0

Gelecekte Beklenilen Teknolojik Yenilikler

 

Teknoloji insanların hayatını kolaylaştırmaya yardımcı çok büyük bir etken. Her geçen gün daha da ileriye taşınan teknolojik gelişmeler daha önce hayal bile edilemeyen şeylerin artık varlığından söz ettiriyor. Sizlere günümüzde olmakla birlikte ileride de yaygın bir kullanıma sahip olması beklenen teknolojik gelişmelerden bahsedeceğim. 

 

  • Yapay Zeka

Yapay zeka, insanların sorunlarını çözmek ve işlerini kolaylaştırmak adına günümüzde ve gelecekte uygulamalar için kendinden çokça söz ettiren bir teknolojidir. Bu teknoloji insana atfedilen öğrenme, düşünme veyahut karar verebilme özelliklerinin makinelere aktarılması olarakta atfedilebilir. Kol gücüne karşı makine gücünün sürekliliğini sağlayabilmesi ve 7/24 çalışabiliyor olması insan gücüyle elde edilebilecek işlerin makine gücüyle çok daha kolay ve emek sarf edilmeden yapılabilir olması anlamına gelmektedir. Yapay zeka, bilgisayar ve makine sistemleriyle genelde ilişkilendiriliyor olsa da bunun dışında tarım, sanayi, ekonomi, finans ve sağlık alanlarında da aktif bir şekilde rol oynamaktadır. 

  • Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti diğer adıyla IoT, günlük hayatta kullandığınız nesnelerin internet üzerinden veri alışverişi yapabilmelerini sağlar. Günümüzde çoğu şirketin tercih ettiği bu uygulama; işlerden daha fazla verim almak, iş değerini arttırmak ve iş süreçlerini daha iyi bir hale getirmek için tercih edilir. Oldukça geniş bir çalışma alanı vardır. Sadece günlük hayatta kullanılması beklenen bir uygulama değil kurumsal ve endüstriyel alanda da kullanılabilen bir uygulamadır. 

  • Blockchain

Dağınık bir veritabanı sistemi olarak bilinen blockchain, birbiri ile bağlı bloklarda verileri depolamayı sağlar. Ortak bir karar olmadığı sürece zinciri kaldıramadığınız bir yapıdır. Yetkililer dışında giriş sağlanmaya çalışılması dışında bunu engelleyerek önüne geçer. Ayrıca finans, perakende ve eğlence sektörlerinde tercih edilen bir uygulamadır. Kendi içinde 4 ağ türünden oluşur. Bunlar ise şu şekildedir; Ortak blok zinciri ağları, özel blok zinciri ağları, hibrit blok zinciri ağları ve konsorsiyum blok zinciri ağlarından oluşur. 

  • Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik

AR teknolojileri, hayali bir ürünün gerçek nesneler ile bilgisayar veya telefon yoluyla birleşmesidir. Bu ürün tek bir alana hitap etmenin aksine; turizm, eğitim, oyun, alışveriş, emlak, sinema ve pazarlama alanlarında da çokça tercih edilen bir uygulamadır. Örneğin, bir koltuk almak istiyorsanız ve boyutundan emin olamıyorsanız artırılmış gerçeklik ile düşündüğünüz alana uyup uymadığını anlayabilirsiniz. Sanal gerçeklik, simüle edilmiş bir ortamın bilgisayar üzerinden yaratılmasıdır. İnsanların normalde bulunamayacakları ortamlarda bulunmalarını sağlayan bir sanal dünya sunar. 

  • 3D Led Hologram

Hologram teknolojisi, 3 boyutlu görüntü elde etmeye yarayan bir görüntü teknolojisidir. Çoğu sürücü belgesinde ve kimlik kartlarında hologram teknolojilerinden faydalanılmaktadır. En büyük özellikleri ise 3 boyutlu özellikleri yansıtmasıdır. 

Günümüzden ve gelecekten bahsederken bu listeye girmeyen daha birçok teknolojik gelişmeden söz edebiliyor haldeyiz. Teknoloji ilerledikçe bu saydığımız teknolojik gelişmelerin daha da günümüz dünyasına karıştığını ve karışacağını görmekteyiz.

 

Bir Cevap Yazın