fbpx
 

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

3 Ekim 2022by dijitalgen0

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir tv satın almak çoğu zaman hepimiz için çok basit gibi gelse de konu elektronik eşyalar olduğunda çoğu zaman üzerinde daha fazla düşünmeniz gereken konuların arasında yer alabilir.Düşünelim; eski televizyonunuzdan sıkıldınız, bozuldu ya da artık sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyor. Televizyonunuzu değiştirmeye karar verdiniz ve yeni bir tv bakıyorsunuz. Hangi özelliklere dikkat edersiniz ya da soruyu şöyle soralım dikkat ettiğiniz özellikler var mı? Bir tv’de olmazsa olmazlarınız neler? Bu soruların hepsi sorulabilir çünkü şu an televizyon almak istediğinizde piyasada sonsuz bir seçeneğe sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu kadar farklı model ve marka arasından tv seçerken çok hızlı karar verdiğiniz zamanlar belki de biraz eskide kalmış olabilir. Birçok televizyon modeli arasından yapacağınız karşılaştırmalar, artı ve eski yönleri belirlemek işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Biz bu yazımızda yeni bir tv alırken kendinize sormanız gereken ve özellikle bir ideal bir televizyonda aramanız gereken bazı özellikleri detaylandırdık. Gelin televizyon alışverişlerinde işinize yarayacak önemli noktaları sizinle birlikte inceleyelim. 

 

Ekran Boyutu

Televizyon almaya karar verildiğinde ilk odaklanılan konulardan biri elbette ekran boyutu. Siz büyük ekran mı küçük ekran mı tartışması yaparken bu sırada dikkat etmeniz gereken bir kriteri sizin için hatırlatabiliriz. İzleme mesafesi. Televizyonlar ilk çıktıkları günden bu yana evde insanları nereye ve hangi konumda oturacaklarına karar veren büyük güçler olarak hayatımızda yerini almıştı. Şimdilerde de durum pek farklı sayılmaz. Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte tv’ler akıllandı ve bizler vaktimizin çoğu zamanını evde ekran başında geçirmeye çok daha müsait hale geldik. Sağlık açısından düşünüldüğünde 60 inç bir tv için ideal mesafenin 2.48 metreden az olmaması tavsiye ediliyor. Her ne kadar gönlünüz büyük ekran televizyondan yana olsa da yaşadığınız alanla uyumlu olmadığı sürece alacağınız izleme kalitesi de hayalinizdeki gibi olmayacaktır. 

 

Çözünürlük

En yaygın olarak bilinen çözünürlük seçenekleri arasında HD, Full HD, 4K, UHD ve 8K UHD yer alır. HD yani 720 piksel çözünürlüğe sahip televizyon diğer çözünürlük seçenekleri arasında listenin alt kısmında yer alıyorlar. Ekonomik olması dolayısıyla daha çok tercih edilen bu televizyonlar gerçekçi görüntüler isteyenlerin beklentilerini yeterince karşılamayabilir. 

Full HD yani 1080 piksel çözünürlüğe sahip televizyonlar, HD televizyonlara göre daha iyi bir görüntü kalitesine sahip. Günümüzde televizyonlarda 1080p çözünürlüğünü epeyce yaygınlaştığını söyleyebiliriz. 

4K UHD Tv’ler 2160p ile diğerlerinden daha iyi bir görüntü kalitesi sunduğu bir gerçek. Ayrıca birçok televizyon kanalının da 4K yayın seçeneğine sıcak bakmaları ile yeni bir tv almayı düşünürken 4K UHD Tv’ler önemli bir belirleyici özelliğiniz olabilir. 

4320 piksel çözünürlüğü ile 8K UHD seçeneği ise ülkemizde henüz çok fazla yaygınlaşmadı. Bunun nedenleri arasında Tv fiyatlarının yüksek olması büyük rol oynuyor. Fakat gelişen teknoloji ile zaman içerisinde yaygınlaşması elbette beklentiler arasında. 

 

Ses Sistemi

Televizyonunuzun görüntü kalitesinin harika olduğunu fakat zayıf ses sistemine sahip olduğunu hayal edin. Tam bir hayal kırıklığı olmaz mıydı? Görsel ve işitsel olarak 2 farklı şekilde insanların hayatına dahil olan televizyonlar için ses sistemi elbette olmazsa olmaz kategorisinde değerlendirilebilir. Satın alacağınız televizyon için bu konuda incelemeniz gereken bazı bilgiler ise şöyle; ses sistemi markası, hoparlörlerin güç değerleri ve subwoofer özellikleri. 

 

Smart vs Android TV

İnternet bağlantısını kullanan Smart Tv’ler bugün birçok sosyal medya platformuna giriş sağlıyor. Dijital içerik platformlarının giderek popülerleşmesi ve geleneksel televizyonculuğa veda ettiğimiz bugünlerde dijitalde üretilen içerikleri izlemeyi daha çok tercih ediyoruz. Netflix’ten Amazon’a Youtube’dan ülkemize gelmesiyle olaylar yaratan Disney+’a kadar uzanan dijital içerik ilgimiz smart televizyonların giderek yaygınlaşacağını bizlere de net bir şekilde gösterir durumda. 

 

Garanti Süresi

Hiçbir marka size satın aldığınız televizyonun arızalanmayacağı garantisini veremez. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri elbette alacağınız ürünün garanti süresi. Standart 2 yıl garanti süresinin yanında markaların ek garanti süreleri satın alacağınız markayı belirlemenizde ayırt edici olabilir. Ayrıca ürünü alacağınız markanın garanti kapsamına neleri dahil edip etmediğine de bir göz atmanızı öneririz. 

 

Bir Cevap Yazın