fbpx
 

Siber Güvenlik Tehditlerinden Korunun

22 Kasım 2021by dijitalgen0

Siber Güvenlik Tehditlerinden Korunun 

 

Çağımızın en büyük tehditlerinden biri olan siber güvenlik sorunları son dönemlerde oldukça konuşulan ve sık sık gündeme gelen konuların arasında başta geliyor. Siber güvenliği küçümsemek beraberinde kişisel ve kurumsal itibarın zedelenmesinden kimlik çalınmalarına kadar kullanıcılar için hiç de küçük olmayan büyük tehditler oluşturuyor. Hal böyle olunca interneti  ve mobil uygulamaları her alanda yoğun şekilde kullanan biz kullanıcılara büyük görevler düştüğü kesin. Peki bizler sanal ortamlarda mobil cihazlarımızı korumak  ve kendimizi güvende hissedebilmek için ne gibi yollar izleyebiliriz? İşte Siber akıllı bireyler olmak için  bazı yapabileceklerimiz:

 • Güvenli parolalar oluşturmak. Kullanıcılar olarak farklı sitelere üyelik oluştururken kolaya kaçıp her zaman kullandığımız parolaları tercih edebiliyoruz hatta parolamızın kolay ya da zor olmasına dikkat etmeyenlerimiz bile çoğunlukta. Parolalarımızda ardışık sayıları doğum tarihlerimizi, tuttuğumuz takımları ve bu gibi zor olmayan şifre kombinasyonlarını denemek bizim dijital dünyadaki bilgilerimizi korumak için oldukça yetersiz. Güvenli, zor, güçlü parolalar siber dolandırıcıların kötü niyetli amaçlarının önündeki en büyük engellerden biridir. Bunun yanında çift faktörlü kimlik uygulaması ile güvenlik için ekstra önemler alabilirsiniz. Fazla sayıda parolayla başa çıkamayan ve unutan kullanıcılar için proje yöneticisi tercih etmek kullanışlı olabilir.
 • Şüpheli Uygulamalar: Mobil cihazlarımıza uygulama yüklerken uygulamaların indirilme sayısına aldıkları puana ve yapılan yorumlara göz gezdirmemiz gerekir. Daha önce uygulamayı yüklemiş kullanıcıların deneyimleri sizin kötü yazılımlardan korunmanızı sağlayabilir.
 • Cihaz Güvenliği: Mobil cihazların güncellemelerini zamanında yaparak güvenlik açısından en üst düzey yazılımla cihazınızı koruyabilirsiniz.
 • Uzaktan Erişim: Erişim izni verdiğiniz bazı uygulamaların bilgilerinizi silebildiğini unutmayın.
 • Hassas Bilgiler: Her türlü bilginin paylaşılabildiği sanal evrende kendi gizliliğinizi korumak için hassas bilgilerinizi kendinize saklamak ve çevrimiçi ortamlarda paylaşmamak bu bilgilerin size karşı kullanılmasını engeller.
 • Verileri Yedeklemek: Oluşabilecek herhangi bir veri kaybının önüne geçmek için düzenli aralıklarla yedekleme yapabilirsiniz.
 • İndirme İşlemleri: Bir uygulamayı indirmek için tercihiz uygulamanın resmi platformu olmalıdır. Uygulama indirdiğiniz güvenilirliği soru işareti olan indirme siteleri sizi beraberinde virüslerle baş başa bırakabilir.
 • Eleştirel Yaklaşmak: En yaygın hackleme yöntemlerinden biri olan oltalamanın tuzağına düşmemek için kullanıcıların kendilerine gelen çeşitli epostalara, linklere, sahte alışveriş reklamlarına soru işaretiyle yaklaşmaları son derece önemli. Güvenli kaynaktan geldiğine inanmadığınız herhangi bir bağlantıyı kolayca açmamaya dikkat edin.
 • Çevrimiçi Alışveriş: İnternetten alışverişin hızla yaygınlaşması kullanıcılara birçok kolaylık ve avantaj sağladığı kadar dikkatli olması gereken riskleri de beraberinde getiriyor. Çevrimiçi alışveriş etkinliklerinde kart bilgilerinin çalınmasının önüne geçebilmek için oldukça kullanışlı olan sanal kartları tercih edebilirsiniz.
 • Wifi Hizmetleri: Her yerden ve her an internete bağlanabilmek bize çok cazip gelse de maalesef bu da siber dolandırıcılar tarafından kullanıcıları mağdur etmek için kullanılan farklı bir yol. Siber dolandırıcılar sahte WIFI ağlarıyla kullanıcılarının bilgilerine erişebiliyorlar. Bu yüzden kablosuz ağ ayarlarını hizmet alınan yerden doğrulamak ve tercihen VPN kullanmak bu gibi durumların yaşanmasının önüne geçebilir.
 • Güvenlik Soruları: Şifrelerimizi unutma ihtimaline karşın seçeceğimiz güvenlik sorusu ve vereceğimiz cevapları belirlerken kolaya kaçmamalıyız.
 • Cihaz Seçimi: Genel kullanıma açık bilgisayarlar zararlı yazılımları barındırabilecekleri için banka ya da sosyal medya gibi özel hesaplarınıza girmeniz için ilk tercihiniz olmamalı. Ayrıca genel kullanıma açık bilgisayarı kullandıktan sonra oturumunuzu sonlandırdığınızı her zaman kontrol edin.

Web Siteleri: Adresinde HTTPS olan web sitelerini kullanın. Çevrimiçi alışverişi yaptığınız sitelerde HTTPS yoksa bilgilerinizin hackerlar tarafından çalınması ihtimali artabilir.

Bir Cevap Yazın