fbpx
 

SEO Nedir ? Neden Gereklidir ?

19 Mayıs 2021by dijitalgen0

SEO Nedir ?

SEO nedir ? neden gereklidir ? nasıl çalışır ? gibi sorular kafanızı kurcalıyor , biliyor veya bir yerden duymuş olabilirsiniz. Sizlere SEO’nun faydalarını , nasıl çalıştığını anlatacağım . SEO , SEARCH ENGINE OPTIMIZATION kısaltmalarından oluşur. Türkçe olarak arama optimizasyonu’dur.

SEO ‘nun amacı web sitesi iyileştirme ve arama optimizasyon anlamına gelmektedir. Her gün milyonlarca insan internet üzerinden bir şeyler araştırmaktadır. Bir ürün araştırırken ilk iki sonuç sayfasının

ötesine kimsenin geçmediği gözlenmektedir. Bu sebepten her firma kendi ürün veya hizmetlerinin her zaman ilk iki sırada gözükmesini istemektedir. Bu sayede SEO ,  arama motorlarında yapılan aramalarda web sitelerinin iyileştirilip daha fazla kullanıcıya erişmesini , sektörlerin oluşmasını , önem kazanmasını sağlamaktadır. Stratejik pazarlama yöntemleriyle insanların nerelere girdiklerini , en çok hangi üründe veya hangi sitelerde vakit geçirdiklerini , arama motorlarına ne tür yazılar yazdıklarını , ne sıklıkla internet kullanıp arama motorlarına eriştiklerini saptamaya çalışır.

 

SEO Neden Gereklidir ?

SEO Nedir ? açıklarken de bahsetmiştik. SEO ‘nun amacı web sitelerinin arama motorlarında en üst sıraya çıkarmaktır. İlk iki sırada yer alan web sitelerinin veya hizmetlerin tıklanma oranı daha fazla artış gösterir. Bu sebepten SEO sektörde yükselmek , ilerlemek isteyenler için en önemli etkendir.

 

SEO ‘nun Faydaları Nelerdir ?

– Marka tanıtımına , itibarına büyük katkısı bulunur.

– SEO sayesinde web sitenizde bulunan , satmakta olduğunuz bir ürüne erişim kolaylık kazanır.

– Web sitenize erişim kolaylaşır , arama motorlarında ilk sıralarda olursunuz.

– SEO ile sıralama kazanırsınız.

-Müşteri kitlesinin artmasını sağlar.

 

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır ?

 

SEO çalışmalarında web sitenizin en ön safhalarda olmasını istiyorsanız öncelikle sitenizde var olan hiçbir şeyin çalıntı olmaması gerekmektedir.

Çünkü arama motorlarında aranılan bir kelime çalıntı ise diğer içeriklerle çakışmaktadır. SEO çalışmalarında anahtar kelimeler bulunmaktadır. Web sitenizde bulunduracağınız anahtar kelimeler küçük ip uçları gibidir , arama motorlarına kullanıcıların yazdığı kelimeleri kaydeder sizinkilerle uyuşanı tespit eder ve web sitenizi , hizmetlerinizi ön sıraya taşır.

SEO Nedir ? ile alakalı bilgilerin sonuna gelmiş bulunmaktayız umarım kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmişizdir. Bir sonraki blog da görüşmek üzere.

DijitalGen

 

Bir Cevap Yazın