fbpx
 

SEO Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

13 Şubat 2023by dijitalgen0

SEO Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İnternet ortamında SEO çalışmaları hakkında çok fazla bilginin dolaştığını görebilirsiniz. Fakat bu bilgilerin doğruluğu çoğu zaman okuyucuları şüpheye düşürmektedir. Bunun nedeni SEO hakkında doğru bilinen pek çok yanlışın bulunması ve bu durumun karışıklık yaratmasıdır. Aslında karışıklığın asıl sebebi SEO’nun sürekli olarak gelişmesi ve dinamiklerinin değişmesidir. Bu yazımızda SEO için doğru bilinen yanlışları sizler için açıklıyor ve güncel bilgileri paylaşıyoruz.

1) SEO çalışmalarını tek seferlik veya belirli bir süreliğine yapmak

SEO ile ilgili karşılaşılan en büyük yanlışlardan biri, çalışmaların tek seferlik veya belirli bir süre yapılmasının yeterli olacağının düşünülmesidir. SEO çalışmalarına başlarken içerik planlamasının kısa ve uzun vadede doğru şekilde planlanması gerekmektedir. Bunun nedeni web sitelerinin eksiklerinin ve ihtiyaçlarının farklılık göstermesidir.

SEO çalışmaları, öncelikle web site analizi yapılarak web sitesinin mevcut eksiklik ve ihtiyaçlarının doğru bir şekilde planlanması doğrultusunda başlamalıdır. Her web sitesi farklı olabileceği gibi her sektörün dinamikleri, rakiplerin sayısı veya rakiplerin otoritesi gibi unsurlar değişkenlik gösterir. Bu nedenle her web sitesi için aynı aksiyonları almak ve tek plan doğrultusunda ilerlemek SEO çalışmalarının başarıya ulaşmasında en büyük engeldir.

2) Anahtar kelimeleri tekrarlamak

Google’ın web sitesini doğru tanıyabilmesi ve kategorize edebilmesi için sayfa içeriğinde yer alan anahtar kelimeler, kelime grupları ve başlıklar oldukça önem taşır. Bu unsurlar sayfa içeriğine doğru bir şekilde entegre edilmiş olmalı ve içerik ile paralellik göstermelidir. Fakat Google’ın sayfayı öne çıkarmasında daha etkili olacağını söyleyen hatalı yaklaşımlar, sayfayı sürekli tekrarlayan gereksiz anahtar kelimelerle doldurmayı tavsiye etmektedir. Bu yaklaşım tamamen yanlış olup Google’ın web site puanını düşürmesine neden olmaktadır.

3) SEO çalışmalarını tek başına yeterli görmek

SEO çalışmalarının amaçlarından biri görünürlüğü artırırken aynı zamanda markaların belirli bir bilinirliğe ulaşmalarını sağlamaktır. Bu marka bilinirliğine ulaşmak için SEO çalışmalarını tek başına yeterli görmek yanlıştır.

Bu nedenle diğer pazarlama kanallarından mutlaka faydalanılmalı ve çalışmalar eş zamanlı yürütülmelidir. Örneğin, hedef kitlenin ağırlıklı olarak hangi sosyal medya platformunda olduğu saptanmalı ve ilgili platformda pazarlama faaliyetleri yapılmalıdır.

4) Mobil uyumu olmayan site tasarımlarına sahip olmak

Günümüzde kullanıcılar web sitelerini daha çok mobil üzerinden ziyaret etmektedir. Bu nedenle, mobil uyumlu olmayan web siteleri ziyaretçi kaybına uğramaktadır.

5) Site hızına gereken önemi vermemek

İçeriğin ilgi görmesi ve web site trafiğini artırması için site hızına gereken önem verilmeli ve düzenli olarak hız optimizasyonunun yapılması gerekmektedir. Google bu konuya oldukça önem göstermekte ve düşük hıza sahip web sitelerini kullanıcılar için zaman kaybı olarak görmektedir.

 

Bir Cevap Yazın