fbpx
 

Karat Güç Dijital Çalışmaları İçin Tercihi Dijital Gen Ajansı Mini Planet Oldu

20 Eylül 2022by dijitalgen0

Karat Güç Dijital Çalışmaları İçin Tercihi Dijital Gen Ajansı Mini Planet Oldu

 

Kısaca Karat Güç,

Gelişen pazarın etkisiyle 1998 yılında yurt dışı ihracata açılmış ve ilk akü ihracatını Türki Cumhuriyetlerine gerçekleştirmiştir. Aynı sene, İstanbul Tuzla Serbest Bölge’de 4.050 m2’lik bir depo oluşturmuştur.

Şirket, 1999 yılında hizmet kapsamını genişletmiş ve Delphi Yedek Parça’larının Türkiye’deki tek distribütörü olmuştur.

2000 yılına kadar sadece dağıtıma yönelen Karat Güç, 2000 yılında akü üretimi için yatırım kararı almış, aynı sene Delphi ile teknoloji lisansı ve marka anlaşması imzalamıştır. Bu doğrultuda Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilen fabrika 2004 yılında faaliyete başlamıştır. Bu atılımı, fabrikadan gerçekleştirilen ilk ihracat takip etmiştir. Aynı yıl, otomotiv sektörünün dünya öncüsü markalarından Ford ile OES akü sevkiyatı anlaşması yapılmış ve Ford etiketli akülerin teminine başlanmıştır. Bu başarılı çalışmayı Peugeot, Renault Trucks, Scania, Honda, Toyota, Temsa, Doğuş Otomotiv gibi markalar izlemiş ve Karat Güç, sektörde önemli bir OES tedarikçisi durumuna gelmiştir.

Şirket, 2005 yılında servis ekipmanlarındaki mevcut ürün gurubuna İngiliz Alba Diagnostics firmasının ufak servis ekipmanlarını da ürün gamına dahil etmiştir. Aynı takvim yılı içinde kamyon aküsü montaj hattı kurulmuştur.

2005 yılının Haziran ayında, dünyanın 1 numaralı akü üreticisi Johnson Controls International (JCI)’ın Delphi Akü Bölümünü satın almasının üzerine JCI ile karşılıklı görüşmeler başlamıştır. Bu görüşmelerin sonucunda, JCI’ın üretmekte olduğu dünyanın önde gelen akü markası Varta’nın Türkiye distribütörlüğü üstlenilmiştir.

2007 yılında Honeywell firmasının Holts marka araç bakım ürünlerinin ve aynı zamanda yine 2007’de JCI bünyesinde bulunan Energizer ve Optima marka akülerin dağıtımına başlanmıştır.

2008 yılında Carbon Zapp markası da servis ekipmanları alanında Karat Güç’ün ürün yelpazesine katılmış, 2009 yılında TYC Aydınlatma ürünlerinde Türkiye pazarındaki tek distribütörü olarak dağıtıma başlanmıştır.

Bünyesindeki güçlü markalarla, Türkiye akü sektöründe her geçen gün hızla artan satış ve OES taleplerine odaklanmak adına, 2011 yılında akü ve yağ dışındaki yedek parça faaliyetlerini sonlandırmıştır. 2012 yılında yine JCI bünyesinde bulunan Safa Akü ve İngiltere’nin önde gelen yağ markası Comma Oil’in Türkiye distribütörlüğüne başlanmıştır.

Karat Güç dijital çalışmalarında genç ve dinamik yapısı ile ilgi çeken Mini Planet’i çözüm ortağı olarak tercih etti.

 

Bir Cevap Yazın