fbpx
 

Stratejik Tespit Nedir?

26 Nisan 2022by dijitalgen0

Stratejik Tespit Nedir?

İşletmenin faaliyeti içinde iş akışını tespit ederek yazılım gereksinimlerini belirleyen ve çıkan sonuç doğrultusunda yazılım stratejisi kurgulayan bir tespit türüdür. Bu sürece katılmak isteyen tüzel ve gerçek kişi olabilir. Tespitin yapılabilmesi için hazır işleyen bir sistemin olma ihtiyacı yoktur. Yeni girişimler de bu sürece katılarak planladıkları işlerinde ki gereksinimleri çıkarabilirler.

Bir firmanın stratejisini belirlemesi ve tüm kaynaklarını buna göre ayarlamasını içeren stratejik plan, kriterleri belirlemek ve performans takibini yapmak açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda yapılan bu planların kağıt üzerinde kalmaması ve uygulamaya geçmesi de son derece önemli bir detaydır.

 

Strateji Ne İşe Yarar?

Marka geleceği önündeki hedeflere dayalı belirsizlikleri ortadan kaldırarak amaçlar doğrultusunda yapılması gerekenleri bulur ve sorunları çözümler. Belirsizlik kalkarak yerine kararlı bir amaç olgusu yerleşir. Ayrıca firmaların kısa sürede doğru karar vermesi gereken, krizi fırsata çevirebilecek dönüm noktaları olur. Bunun için firma davranışında, kararsızlık yerine etkili seçim becerisi olması gerekir. İşte strateji, firmanın seçim kararsızlıklarını ortadan kaldırarak marka bünyesinin kısa zamanda bile doğru tercih yapmasını sağlar. Strateji, marka hedefine giden en doğru yolu gösterir. Tercihleri doğru ve etkili yapma konusunda kişi ya da kuruma referans olur.

Her iyi strateji rekabetçiler arasında farkındalık yaratır. Bir stratejinin başarıya ulaşması öncelikle farklı olmasına bağlıdır. Rol model alınan stratejiler olsa da birebir taklitten sakınılması gerekmektedir. Çünkü her kurumun düzeni ve yapısı birbirinden farklıdır; dolayısıyla değişkenler göze alınarak farklı stratejiler kullanılmalıdır. Aynı stratejilerin farklı markalarda aynı etkiyi göstermesi beklemek büyük hata olur.

Stratejik Tespit Nasıl Yaptırabilirim?

Dijital Gen ile İletişim Kur

Özet Bilgi ve Gün Planlaması

Planlanan Günde Ziyaret ve Analiz

Stratejik Tespit Sunumu ve Karar

 

Bir Cevap Yazın