fbpx
 

Python Nedir?

13 Nisan 2023by Dijital Gen0

Python Nedir?

 

Yaratıcısı Guido Van Rossum yaşadığı Amsterdam’da herkesin kolayca kodlama yapabilmesi için 1990 yılında çalışmalara başladı. Rossum katkısı bulunduğu ABC programından yola çıkarak eksikleri olduğunu düşündüğü bu programdan benzer bir program yaptı. Python, ismini yılan türlerinden olan pitondan geldiği düşünülse de yapımcısının çok sevdiği bir tv programından gelmektedir. 

 

Python, birçok kullanım alanı sunarken genel olarak web uygulamaları ve yazılım uygulamaları alanlarında çok fazla tercih edilmektedir. Basit bir kullanıma sahip Python kullanıcılar için ücretsiz bir kullanım sunuyor. Aklınıza gelebilecek birçok hizmette yer aldığını söylemek mümkün. 

 

Python Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Diğer yazılım dillerine göre daha anlaşılır ve kolay bir dile sahip olduğundan yeni başlayanlar için iyi bir seçenek gibi gözüküyor. Söz dizimi ingilizceye benzediğinden okunabilirliği daha kolaydır. Donanımlı bir kütüphaneye sahiptir. Java, C, C++ programlama dilleriyle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Böylece Python üzerinden yaptığınız bir çalışma diğer programlama dilleriyle sorunsuz bir şekilde çalışır. Bu da değişiklik yapmadan diğer platformlarla kolaylıkla çalışabilmenizi sağlar. Python, her ne kadar bu programlama dilleriyle uyumlu bir şekilde çalışıyor olsada Java, C, C++ gibi programlama dilleri kadar hızlı değildir. Ayrıca makine dili olan Low Level sistemler için uyumlu olduğu da söylenemez.

 

Python İle Neler Yapabilirim?

Python ile birden fazla şey yapabilirsiniz. Web yazılımları geliştirebilir, veri analizi yapabilir, oyun geliştirebilir, veyahut yapay zeka üzerine yazılımlar geliştirebilirsiniz. 

 

Python Dilini Neden Tercih Etmeliyim? 

Yazılım alanı gün geçtikçe daha da önemli bir hale geliyor. Diğer dillere nazaran kullanımı daha kolay olan Python, son zamanlarda kendinden çokça söz ettirir durumda. Eğer bu alanla ilgili bir şirkette çalışıyorsanız birden fazla yazılım dili bilmek şirkette yükselmenizi sağlayabilir. Java, C, C++ yazılım dillerine nazaran öğrenimi daha kısa sürdüğünden bu yazılım programını tercih edebilirsiniz.

 

Python yazılım uzmanlığı eğitimi almak için www.dijitalgenakademi.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 

 

Bir Cevap Yazın