fbpx
 

Metaverse Nedir? Metaverse’de Neler Yapılabilir?

13 Nisan 2022by dijitalgen0

Metaverse Nedir? Metaverse’de Neler Yapılabilir?

 

Metaverse ya da sanal evren, artırılmış sanal gerçeklik cihazları sayesinde tamamen zihinsel olarak kendilerini hissettikleri dijital bir dünya. Bu dünya bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde insan bilişinin yapay bir fiziksel ortama dâhil olmasını sağlamaktadır.

Metaverse kavramı ilk kez Neal Stephenson’ın 1992 yılında yayınladığı bilim kurgu romanı Snow Crash’de metaverse kavramı kurgusal bir dünyayı nitelemiştir. Özellikle Facebook’un konuya ilgi duymaya başlamasıyla kavram daha da ön plana çıkmış ve milyonlarca insanın metaverilerine sahiptir. Bu da yapay zekâ temelli bir yapay dünyanın, insanların bireysel sınırlarını tehdit edeceği endişesini doğurmuştur.

internetin geleceği olarak görülen Metaverse’e ilk giriş yapan şehir ise Seul kentidir. Bu teknoloji yeterince geliştiği takdirde, insanlar edindikleri sanal gerçeklik cihazları sayesinde alışveriş yapma, sinemaya gitme, kafede zaman geçirme gibi pek çok eylemi fiziksel bir çaba harcamaksızın yapma fırsatına erişecektir

Metaverse’de arsa almanız da mümkün. Peki bunu nasıl yapacağız diyenleri duyar gibiyiz?

Öncelikle kendinize dijital bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında yapmanız gerekenler oldukça basit. Sanal arazi satan firmaları araştırıp, araziyi satan platform üzerindeki coinler ile ya da sanal cüzdan üzerinden Metaverse’ün yerel para birimi kripto para ile arsanızı satın alabilirsiniz. Arsanızı satan satıcıya fiyat konusunda teklif de verebilirsiniz. Elbette bu sanal dünyada sadece arsa almıyorsunuz ya da arkadaşlarınızla bir araya gelmiyorsunuz. Gelecek yıllarda sıklıkla karşımıza çıkacak olan kaybettiğimiz yakınlarımızı metavers’te görebilme imkanı olacak.

Bir Cevap Yazın