fbpx
 

İyi Bir Yazılımcı Nasıl Olunur?

2 Mart 2023by dijitalgen1

İyi Bir Yazılımcı Nasıl Olunur? 

 

İyi bir yazılımcı nasıl olunur sorusu son dönemlerde yazılıma ilgi duyan kişilerin en merak ettiği konulardan biri. Yazılım alanının diğer mesleklere göre şu an geleceği daha parlak bir meslek grubu olduğu bir gerçek. Bu yazımızda iyi bir yazılımcı olmak için yapmanız gerekenler hakkında vereceğimiz ipuçları işinize yarayabilir. 

 

Emin Adımlarla İlerleyin 

 

İlk olarak kendinize sormanız gereken soru ‘’gerçekten yazılım alanında bir şeyler yapmak istiyor muyum?’’ olmalı. Eğer bu soruya yanıtınız evet ise başlamaya hazırsınız demektir. Bir sonraki soru ise oldukça kritik. ”İyi bir yazılımcı nasıl olunur? ” Yazılımcıda bulunması gereken en temel özellik meraklı olup araştırma yapmayı seviyor olmasıdır. Araştırma yapmak basit gibi gözükse de özellikle aradığınız şeyi nerede bulacağınızı bilmediğinizde koca bir bilgi yığınına maruz kalabilirsiniz. Bu alanda Türkçe kaynakların yanında İngilizce kaynaklara bakmakta oldukça faydalı olabilir. Bununla birlikte uzmanlık alanınıza göre seçeceğiniz yazılım dili oldukça önemlidir. İlk olarak uzmanlık alanınızı bulmalı daha sonra ona uygun bir şekilde eğitimini almalısınız. Bu noktada bu alanda uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Eğer seçeceğiniz yazılım dilinde karar veremiyorsanız deneme yanılma yoluyla size uygun olan dili bulmanız kolaylaşabilir.

 

Eğitim Alın 

 

Eğer yazılım sektörü ile ilgili eğitiminiz yoksa bu alanın gerekliliğine uygun eğitim alın. Yazılıma dair kurslar bu konuda size yardımcı olacaktır. Eğer bu alan için üniversite de eğitimini almak isterseniz de ‘’Yazılım mühendisi’’ ya da ‘’Bilgisayar Mühendisi’’ bölümlerini tercih edebilirsiniz. Görüldüğü gibi yazılımcı olmak için tek bir seçeneğiniz yok. Tam aksine gerekli bölümden mezun değilseniz bile kurslar yardımıyla yazılım alanında çalışabilirsiniz. 

Zaman Ayırın

 

Eğer iyi bir yazılımcı olup bu alanda ilerlemek istiyorsanız zaman ayırmanız gerekir. Yazılım öğrenmek kolay bir iş değildir. Zamanınızı ayırarak öğrendiğiniz bilgileri pratiklere dökerseniz edindiğiniz bilgileri daha iyi bir şekilde anlamış olursunuz. Size uygun olan yazılım dilini belirledikten sonra istediğiniz alanda uzmanlaşmalısınız. Böylece istediğiniz alanda iş bulma imkânınız artar.

 

Disiplinli Olun

 

Bu maddelerin işe yaraması için en önemli özellik disiplinli olmanızdır. Hatta hiçbir şey bilmeden ilerlediğiniz bu yolda zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Burada yapmanız gereken en önemli kural disiplinli olup pes etmemenizdir. Bu alanla ilgili yapacağınız her bir adım size pozitif bir geri dönüş sağlayacaktır. Bununla birlikte yazılım alanıyla ilgili okuyacağınız kaynaklar (kitap, blog vb.) size oldukça fayda sağlayacaktır. Kısacası burada en önemli şey öğrenmeye açık olup çalışma disiplini oluşturmaktır. 

CV Oluşturun
 

Öğrendiğiniz şeyleri işe dökme vakti! Kendinize uygun bir alan belirleyerek gerekli olan eğitimleri aldınız, bolca pratik yaptınız ve böylece artık hazırsınız. Freelance çalışabileceğiniz gibi kurumsal bir şirkette de çalışabilirsiniz. Seçim hakkı sizin, bunun için CV hazırlamaya başlayarak istediğiniz alanda iş sahibi olabilirsiniz. 

İyi bir yazılımcı nasıl olur sorusuna yönelik bazı ipuçlarını sizler için derledik. Gerekli eğitimleri almak Dijital Gen Akademi uzman kadrosuyla görüşme sağlayabilirsiniz.

Yazılım alanınındaki gelişmeleri Dijital Gen’de takip etmek için blog köşemize göz atın.One comment

Bir Cevap Yazın