fbpx
 

Çocuğunuza Tablet, Laptop Veya Masaüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çocuğunuza tablet, laptop veya masaüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmelisiniz?

 

Öncelikle şu 5 maddeyi iyice gözden geçirmelisiniz ;

Okul: Çocuğunuzun yüz yüze dersler ve farklı ortamlarda çalışmak için cihazlarına ihtiyacı var mı, yoksa yakın gelecekte evde eğitim görecek mi?
Ders Dışı: Çocuğunuz, örneğin kodlama veya tasarım gibi ders dışı dersler alıyorsa, hangi teknik kapasite gereklidir?
Eğlence : Hobileri nelerdir? Oyun, video veya fotoğraf düzenleme, yazma veya müzik yapmak farklı miktarlarda işlem gücü gerektirir.
Maliyet: Bütçeniz nedir? Düşük kaliteli bir tablet ile sınıfının en iyisi oyun dizüstü bilgisayarı arasında büyük bir fiyat farkı var.
Alan: Çocuğunuzun özel bir çalışma alanı ve güvenilir internet bağlantısı var mı?
Bir masaüstü bilgisayarın tüm aile arasında paylaşıldığı eski günleri hatırlıyor musunuz? Çevirmeli internetin zevkleri, sıranın kimde olduğu konusunda münakaşalar ve – eğer şanslıysanız – bir ebeveynin bir iş dizüstü bilgisayarı vardı ve çocuklara daha fazla ekran zamanı bırakıyordu. Şimdi bu bir dünya uzakta gibi görünüyor. İnsan bilgisinin tüm dünyasını cebimizde taşıyoruz ve küçük çocuklar bile ekranlara sınırsız erişime sahip.

Tablet

Avantajlar

-Tabletler en taşınabilir cihaz türüdür. Hareket halindeyken, çocukların masaya erişiminin olmadığı ortamlarda veya sınıfta tablet kalemiyle kolayca not almak için çok kullanışlıdırlar.
-Tabletler daha zayıf CPU’lara, daha küçük ekran boyutlarına ve daha az donanıma sahip olduğundan, pilleri dizüstü bilgisayar pillerinden daha uzun süre dayanır.
-Bazı tabletler, daha yoğun görevleri üstlenmek için harika olan eklenti klavyelerle uyumludur.
-Düşük kaliteli modeller için tabletler, dizüstü bilgisayarlardan çok daha ucuz fiyatlarla başlar.
-Tabletler aslında 6-10 yaşındakiler için dizüstü veya masaüstü bilgisayarlardan daha popüler. 2019 yılında yapılan bir Comparitech anketi, 6-10 yaşındakilerin %34’ünün dizüstü veya masaüstü bilgisayar sahibi olduğunu, yaklaşık %62’sinin ise bir tablete sahip olduğunu buldu.

Dezavantajları

-Ekran boyutları, dokunmatik ekranları, sınırlı işlem gücü ve fare veya klavye eksikliği nedeniyle tabletler her türlü aktivite veya çoklu görev için uygun değildir.
-Tabletlerde daha az bağlantı noktası vardır ve bazılarında hiç yoktur.
-Büyük cam ekranları hasara daha yatkındır.

Dizüstü bilgisayar

Avantajlar

-Bir dizüstü bilgisayarın ana avantajı taşınabilirliğidir – mutfak masasında veya yatak odasında, kütüphanede veya sınıfta çalışmak için mükemmeldir.

-Taşınabilirlik için kaliteden ödün vermenize gerek yok. Sınıfının en iyisi dizüstü bilgisayarlar, masaüstü benzerleriyle benzer işlem gücüne ve depolamaya sahiptir ve oyunlar veya diğer büyük programlar, performansı düşürmeden çalışabilir.

-Çocuğunuzun yalnızca e-posta, internet ve kelime işleme gibi temel programlara ihtiyacı varsa, daha küçük CPU’lu ucuz bir dizüstü bilgisayar iyidir.

-Çocuğunuzun yaşam tarzına uygun, ister daha büyük bir ekran ve daha fazla performans istesin, ister tüm gün çantalarında taşıyıp, daha küçük ve daha hafif bir dizüstü bilgisayar istesin, her boyutta ve ağırlıkta dizüstü bilgisayar bulabilirsiniz.

Dezavantajları

-Bir masaüstüne benzer CPU ve RAM’e sahip bir dizüstü bilgisayar, masaüstünün kendisinden çok daha pahalı olacaktır.

-Taşınabilirlikte telafi ettiğiniz şey, genellikle işlevsellik açısından kaybedersiniz. En ince dizüstü bilgisayarlar – çok pahalı olanlar bile – genellikle birden fazla USB, HDMI, ethernet bağlantı noktası veya disk sürücüsü olmadan gelir.

-Dizüstü bilgisayarlar harika bir pil ömrüne sahip değildir. Bu, çocuklar bir güç kaynağına güvenilir erişime sahip olmadığında okulda sorunlu olabilir.

-Evden çalışanlar çok iyi bilirler ki, her gün uzun saatler boyunca dizüstü bilgisayar kullanmak gözlerinize, boynunuza veya duruşunuza iyi gelmez. Çocuğunuzun evde masası varsa ancak okul için taşınabilir bir şeye ihtiyacı varsa, masasına bir monitör ve ergonomik klavye kurun ve dizüstü bilgisayarı HDMI ve USB üzerinden bağlayın.

Masaüstü

Avantajlar

-Masaüstü bilgisayarlar, üçünün en güçlüsüdür ve oyun, programlama, video düzenleme veya diğer tasarım uygulamaları gibi aynı anda birden fazla programı çalıştırmak için onları çok daha iyi hale getirir.

-Masaüstü bilgisayarlar birden fazla donanım parçası içerdiğinden, dizüstü bilgisayarlardan daha ucuza ve daha kolay tamir edilebilirler.

-Ayrıca, bir dizüstü bilgisayardan daha ucuza yükseltilebilir ve özelleştirilebilirler – tüm birimi değiştirmek yerine, basitçe yeni bir CPU, ekran veya klavye satın alabilir veya gerektiğinde ekstra bir sabit disk ekleyebilirsiniz.

-Ev ağınıza kablolu bir bağlantıyla, bir masaüstünde çalışmak, zayıf Wi-Fi bağlantısının çocuğunuzun öğrenmesini engellememesini sağlar.

 

Dezavantajları

-Masaüstü bilgisayarların ana dezavantajı taşınabilir olmamalarıdır.

-Çevrimiçi/çevrimdışı/karma öğrenme durumu tahmin edilemez ve sonunda bir dizüstü bilgisayar satın almak zorunda kalabilirsiniz.

-Bir masaüstü kurmak, ekran, hoparlörler, fare, klavye, web kamerası, CPU vb. gibi tüm ayrı parçaları satın almayı içerir.

 

Bir Cevap Yazın