fbpx
 

Bootstrap Nedir?

2 Ağustos 2021by dijitalgen0

Bootstrap Nedir?

Bootstrap, HTML, CSS ve JavaScript ile yazılmış kullanışlı, yeniden kullanılabilir kod parçalarından oluşan dev bir koleksiyondur. Ücretsiz bir CSS framework’u olan Bootstrap, açık kaynak kodlu bir tasarım aracıdır. Telefon, tablet ve masaüstü bilgisayarlar için farklı ve cihazınızın büyüklüğüyle orantılı şekilde sitenizin görünmesini sağlayan tema ve tasarımları kolaylıkla yapabilirsiniz. Bootstrap bir site için gerekli olan bütün unsurları içerisinde barındırır. Bu hazır unsurları kullanarak her cihaza uyumlu tasarımlar yapabilirsiniz. Stiller, imajlar ve JavaScript’ler daha öncesinden Bootstrap’ın içine eklenmiştir. Tek yapmanız gereken bunları çağırmaktır. Bootstrap’ın son sürümü Chrome, Safari, Firefox, Internet Explorer, Opera gibi neredeyse her tarayıcıda çalışmaktadır.

 

Neden Bootstrap?

1-Bootstrap Responsive Yapı Sağlar

Bootstrap’ın kendine ait kullanışlı bir grid sistemi vardır. Böyece size sadece içeriklerinize odaklanmak kalacaktır.

2-Bootstrap Responsive Resimler Sağlar

Bootstrap, görüntüleri ekran boyutuna göre yeniden otomatik boyutlandırmak için kendi koduyla gelir. İmg-circle ve img-round gibi sınıfların eklenmesiyle resimlerinizin şeklini bile değiştirebilirsiniz.

3-Bootstrap Faydalı Komponentler İçerir

Bootstrap, web sayfanıza kolayca yapıştırabileceğiniz bir dizi özellik ile birlikte gelir.

  • Navigation bars
  • Dropdowns
  • Progress bars
  • Thumbnails

.. ve daha fazlası.

 

4-Bootstrap Güçlü Bir Dokümantasyon Desteği Sağlar

Bootstrap’ın dökümantasyon desteği çok başarılıdır. Her kod parçası, web sitelerinde açık bir şekilde tanımlanmış ve açıklanmıştır. Tek yapmanız gereken bir bileşen seçmek, kodu kopyalayıp sayfanıza yapıştırmak ve oradan değiştirmek.

 

5-Bootstrap Geniş Topluluğa Sahiptir

GitHub üzerinde barındırılmak, geliştiricilerin Bootstrap’in kod tabanını değiştirmesini ve bunlara katkıda bulunmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda insanların işbirliği yapmalarını, tavsiyelerde bulunmalarını ve akranları ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurmalarını kolaylaştırır.

Bootstrap’ın aktif bir Twitter sayfası, bir Bootstrap blogu ve hatta özel bir Slack odası vardır. Ve bu, tüm soruların bootstrap-4 etiketi altında bulunabileceği Stack Overflow’daki teknik sorunlara yardımcı olmak isteyen geliştiriciler bulunur.

 

6-Bootstrap Tema Desteği Sunar

İnsanlar web geliştirme sürecini daha da hızlandırmak için Bootstrap tabanlı şablonlar oluşturmaya başladılar. Bootstrap dayalı özel şablonları paylaşmak veya satın almak için birçok web sitesinden faydalanabilirsiniz.

 

Dijital Gen olarak Bootstrap hakkında vereceğimiz bilgilerin sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 

Share

Bir Cevap Yazın