fbpx
 

Sanal Gerçeklik ( VR ) Nedir ?

24 Nisan 2021by dijitalgen0

Sanal Gerçeklik ( VR ) Nedir ?

VR , yani sanal gerçeklik anlamına gelen Virtual Reality , teknoloji dünyasında en güncel terimdir. VR aslında var olmayan dünyayı deneyimleme biçimidir.  İnsanları zihinsel ve fiziksel olarak var olduğu yerden alıp sanki başka bir yere taşıyormuş gibi izlenim yaratır oysaki her şey yapay zeka , kurgu ve illüzyondan ibarettir. 3D alanda keyfini çıkarabileceğiniz dijital içeriktir.

İzlediğimiz filmler , bilgisayar veya telefondan indirip oynadığımız oyunlar , kitaplar , dergiler bizlere hayal güzü effecti verir fakat bunları yaparken hayalimizde kurduğumuz o dünyaya gidemeyiz fakat VR tam olarak bu konuyu ele alıyor. VR 3D bilgisayarlar tarafından yaratılan sanal o illüzyon numaralı dünyada sanki uzayda dolaşmak , aya ayak basmak , uçak kullanmak , savaşmak gibi eylemleri 3 boyutlu olarak bizlere yansıtır. 1965 senesinde Ivan Sutherland tarafından sanal gerçeklik gözlükleri ortaya çıkarıldı.

 

3 Çeşit Sanal Gerçeklik Gözlüğü Bulunmaktadır

 

Bağlı Sanal Gerçeklik Gözlükleri, bir bilgisayara HDMI ve / veya USB gibi kablolarla bağlandığı anlamına gelir.

Bağımsız Sanal Gerçeklik Gözlükler (ALL-IN-ONE-HMDS),  bağlı sanal gerçek gözlüklerinden daha düşük kaliteli yapıdadır.

Akıllı Cihazlarla Kullanılan Sanal Gerçeklik Gözlükleri , adındanda anlaşıldığı üzere bu gözlükler telefon üzerinden sanal gerçeklik deneyimi yaratabiliyor.

 

Sanal Gerçeklik Gözlükleri ile Yakın Gelecek

Teknoloji ilerledikçe beraberinde getirdiği bir çok yeni gelişmeler artık daha popüler olmaya başladı. Artık yapmak istediğimiz her şeyi tek bir tuş ile herhangi bir yere gitmeden yapabilmekteyiz.

Gelecek yıllarda telefondan ,  youtube’den bir video izlerken bunlara VR gözlükler büyük öncülük tanıyacak.  E-ticaret , internet haberleri , eğitim ,  alışveriş , turizm sektörü ,  sağlık , endüstriyel üretim , eğlence , savunma , gibi internet ortamında yapılabilen her şey VR teknolojisi ile hayatımıza yeni kolay bir boyut kazandıracak.

Teknoloji ilerledikçe gelen yeni nesillerin çağlara ayak uydurması daha da basitleşecek ve artık insanlar tamamen sanal gerçeklik ortamında yaşamaya başlayacak. Aslında kulağa pek hoş gelmesede getirdiği avantajları sıralamak yetmez.

Örneğin çok gitmek istediğiniz fakat vakit bulup gidemediğiniz bir ülkeye sanal gerçeklik ortamında turlar düzenlenip köşelerinden bile geçmediğiniz o sokaklardan geçebilir bir cafede oturup sokakta gezen insanları izleyebilir kitabınızı okuyabilirsiniz.

Kısacası sanal gerçeklik gelecekte insanların en büyük öncüsü ve kişisel danışmanı haline gelecek.

Bir Cevap Yazın