fbpx
 

İş ve Özel Yaşam Dengesi Nedir? Nasıl Sağlanır?

2 Kasım 2022by dijitalgen0

İş ve Özel Yaşam Dengesi Nedir? Nasıl Sağlanır?

Son yıllarda teknolojinin gelişimi, iş hayatını da etkileyerek çalışanları mesai saatleri dışında da ulaşılabilir hale getirmiştir. Özellikle pandemi ile beraber uzaktan çalışma modelinin yaygınlaşması ve ofislerin evlere taşınması, iş ve özel yaşam dengesini oldukça zorlayıcı bir unsur haline gelmiştir.

Bunun yanı sıra dünyada hızla değişen kolektif bilinç, kişiyi mutluluğa götüren şeyin başarı ve çok çalışmak olduğunu vurgulamaktadır. Fakat her bireyin farklı ihtiyaçları ve beklentileri olduğu düşünüldüğünde, özel hayat ve iş hayatı arasındaki dengenin korunması gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır. O halde, literatürde yerini alan iş-yaşam dengesi terimi, iş ve özel hayatın uyumunu ifade etmektedir. İş ve özel yaşam dengesinin sürdürülebilir olması halinde motivasyon, verimlilik, zaman yönetimi, aile içi kaliteli iletişim ve bunların sonucunda kaliteli bir yaşam dengesi ulaşılabilir olacaktır. Aksi halde, özel yaşama ayrılması gereken zamanın iş hayatında geçirilmesi, maddi ve manevi sorunları beraberinde getirecektir. Peki, iş ve özel yaşam dengesini sağlamak için neler yapılabilir? Bu sorunun cevaplarını sizler için derledik.

1.Ruh ve beden sağlığını geliştirmeye yönelik egzersizleri günlük rutininiz haline getirin.

Egzersiz stresi azaltmada önemli bir araçtır. Vücudumuzda ruh halimizi belirleyen önemli hormonlar bulunmaktadır. Özellikle, serotonin (mutluluk hormonu) ve dopamin (ödül hormonu) kişinin duygudurumunu direkt olarak etkileyen hormonlardır. Spor yapmayı ve yürüyüş yapmayı günlük rutininiz haline getirebilirsiniz. Eğer zamanınız olmadığını düşünüyorsanız, birkaç dakikalık derin nefes tekniklerini uygulayabilirsiniz. Böylece beden, zihin ve ruh sağlığınızı verimli hale getirebilir, hem özel hayat hem iş hayatında kusursuz bir denge kurabilirsiniz.

Bunların yanı sıra; sağlıklı ve yeterli beslenmek, düzenli uyku, yeterli güneş ışığı almak da gün içinde enerjik ve mutlu olmanızı sağlayacaktır.

2.Ajanda kullanın.

Çoğunlukla yapılacaklar listenizdeki maddeleri ve detaylarını zihinde tutmak, hem yorucu hem de dikkat dağıtıcı olmaktadır. Ajanda kullanarak gününüzü planlamak ve gerekenleri not almak, gününüzü verimli ve yaratıcı kılacaktır. Bu sayede gün içinde yaptıklarınızı farkındalıkla takip edebilir ve zaman yönetimini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Zamanınızı nasıl daha iyi kullanabileceğiniz ile ilgili fikir sahibi olmak, iş-yaşam dengesi kurmaya sizi bir adım daha yaklaştıracaktır.

Bunun yanı sıra, iş mesajlarınız ve e-postalarınızla ilgilenmek için bir zaman aralığı belirlemek, iş ve özel yaşam dengesini kurmanın en etkili ipuçlarından biri. Telefon ile her an ulaşılabilir olmak, mesai saatleri dışında da işlerinizle ilgilenmenizi gerektirebilir. Sürekli gelen mesajları kontrol etmek ve cevap vermek, o sürede zaman geçirdiğiniz aile veya arkadaşlarınızı rahatsız ediyor olabilir. Bu nedenle bir sınır belirlemek ve belirli bir zaman dilimi yaratmak, hem çevrenize hem de kendinize ayırmak istediğiniz zamanı kaliteli kılacaktır.

3.Adım adım ilerleyin.

Hem iş hayatınızda hem özel hayatınızdaki hedeflerinizi belirlerken adım adım ve kümülatif bir şekilde ilerlemek, enerjinizi doğru harcamanızı sağlayacak ve sizi motive edecektir. Kendinize bir veya iki küçük hedef belirleyerek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Ardından birkaç küçük hedef daha ekleyerek adım adım daha büyük hedeflere odağınızı yöneltebilirsiniz.

İş ve özel yaşam dengesinin sağlanmasında çalışanların yanı sıra firmaların ve yöneticilerin de rolü büyüktür. Örneğin; ücretli doğum izni, iş yerinde çocuk bakımı gibi destekleyici politikalar, firmaların çalışana verdiği değeri ön plana çıkarmaktadır. Çalışana verilen değer ve destekleyici politikalar, çalışanların motivasyonlarını ve işyerine bağlılığını doğrudan etkilemektedir. Bu sayede çalışanların üretkenliği ve verimliliği desteklenmekte, iş ve özel yaşam dengesinin kurulmasına katkı sağlanmaktadır. Bu hem şirket içerisinde hem toplumda huzuru artırmaktadır.

Share

Bir Cevap Yazın